1915 Çanakkale Köprüsü’ne Teknik Gezi

canakkale koprusune teknik gezi
canakkale koprusune teknik gezi

Yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve teknik personelleri teknik gezi düzenlendi.

Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin KÜÇÜKBEKİR ve İl Müdürü Ömer BOLAT’ ın da yer aldığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün teknik sunumu, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi Kemal ÇETİN tarafından yapıldı.

Asma Köprü Şefi ÇETİN, tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olarak literatüre geçecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesi vizyonunu, ihale bilgilerini, proje hazırlanırken çevreye olan etkileri üzerinde yapılan araştırmaları, proje yapılanmasını, kapsamını ve otoyol köprü konumunu anlattı.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2023 metre orta açıklık ile dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olacağını vurgulayan ÇETİN, Yap- İşlet – Devret modeliyle yürütülen projenin 88 kilometre ana gövde, 13 kilometrede bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometreyi bulan Malkara – Çanakkale etabını yaptıklarını söyledi.

Türkiye’nin en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesine otoyol ağı ile kesintisiz erişimi sağlamak, Ege Bölgesi’ndeki turistik yerlere hızlı ulaşım ve tarım faaliyetlerini desteklemek amacıyla projelerin yürütüldüğünü ifade eden Kemal ÇETİN, 16 yıl yapım ve işletme süresi bulunan projenin, maliyetinin yüzde 70’inin asma köprüye ayrıldığını kaydetti.

Çanakkale Köprüsü’nün inşaa edildiği bölgede, Osmangazi Köprüsü’ndeki gibi bir deprem tehlikesi bulunmamasına rağmen deprem analizini yaptıkların anlatan ÇETİN, zeminin sıvılaşmaya karşı çelik kazıklarla güçlendirildiğini söyledi. Ana kablonun özelliklerinden de bahsetti, “144 tel demetinden oluşan ana kablodaki her bir teli uç uça eklediğinizde dünyanın etrafını 4 defa dolanacak bir uzunluğa erişmiş oluyorsunuz o da 162 bin 236 kilometreye tekabül ediyor. Osmangazi Köprüsü 80 bin kilometreye tekabül ediyordu. Burada iki katına çıkmış durumda,” diye konuştu.

Yapılan sunumun ardından, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin KÜÇÜKBEKİR, İl Müdürü Ömer BOLAT ve Müdürlüğün Teknik Personelleri Keson imalatlarının yapıldığı kuru havuzu, Kesonların bağ kiriş imalatının yapıldığı su havuzlarını ve 1915 Çanakkale Köprüsünün su yüzene çıkmış köprü ayaklarında incelemelerde bulundular.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.