Bakanı Turhan İzmir İstanbul Otoyol Çalışmalarını İnceledi

ulastirma bakani turhan manisada
ulastirma bakani turhan manisada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun, Balıkesir kesimindeki inşaatı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.


İzmir-İstanbul Otoyolu Balıkesir kesimindeki inşaatı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, burada yaptığı konuşmada; İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Marmara Bölgesi’ni Ege Bölgesi’ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi’ne bağlayan önemli ulaşım akslarından biri olacağını ifade etti.

192 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜ DAHA AÇILIYOR

Projenin yapım çalışmalarının 2010’da başladığını anımsatan Turhan “2019 yılına geldik, tamamlanma aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde projemizin tamamını inşallah hizmete açacağız. Bugüne kadar projemizde bazı kesimler trafiğe açılmıştı, geçtiğimiz yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete açılmıştı. Önümüzdeki günlerde ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesimi hizmete açacağız.” diye konuştu.

“3,5 SAATTE İSTANBUL’DAN İZMİR’E ULAŞMA İMKÂNI OLACAK”

Proje sayesinde sürücülerin zaman ve akaryakıt tasarrufunda bulunacağını vurgulayan Turhan, şunları kaydetti: “Mevcut yolumuz, şu anda İstanbul-İzmir arasındaki yol 8,5 saatte kat edilebiliyordu. Yani ortalama trafiğin hızı 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. Yeni yaptığımız bu yol, 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu ile normal şartlar altında, uygun işletim şartlarında 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e ulaşma imkânı olacak. Bu da yol kullanıcılarına önemli bir ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak ve bu güzergâhta özellikle ülkemizin sanayi mamullerinin, tarım ürünlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışına nakliyesinde de önemli imkân ve kolaylıklar sağlayacağı da bunların arasındadır.”

Bakan Turhan’ı, Balıkesir’de; Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Pakize Mutlu Aydemir, Belgin Uygur, Mustafa Canbey, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan ve AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ahmet Sağlam karşıladı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar