Buca Metrosu Durakları

buca metrosu duraklari
buca metrosu duraklari

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Buca Metrosu Projesine Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü onay verdi. İzmir’in 2018 yatırım planlamaları içinde yer edinen ve geçtiğimiz günlerde Ankara’dan beklediği onayı alan proje 13,5 kilometre uzunluğunda bir metro hattı olacak.

İzmir Buca ilçesinin 11 noktasında kurulacak olan istasyonları ile ulaşımın kolay ve rahat olmasına katkı sağlayacak olan metro hattının durak isimleri de belli oldu. Buca Çamlıkule noktasından çıkış yapacak olan metro; Buca Koop, Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü, Hasanağa Bahçesi, Kasaplar Meydanı, Buca Belediyesi, Şirinyer, General Asım Gündüz, Bozyaka, Zafer Tepe ve Üçyol durağında son bulacak.

Ankara’dan alınan onay sonrası, Buca metrosunda işlerin hızlandırılarak bir an evvel açılışının yapılması bekleniyor. Her kilometresi 245 milyon lira olan metro hattının toplam maliyetinin 3 milyar 318 milyon lira olması öngörülüyor. Uluslararası kredi kullanılarak gerçekleşecek proje için Kalkınma Bakanlığı’ndan onay alınması gerekmekte.

Çamlıkule ile Üçyol arasında hizmet verecek olan metro ile ulaşım süresinin 20 dakikaya inmesi planlanıyor.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.