Buca Metrosu Ne Zaman Bitirilecek?

buca metrosu ne zaman bitirilecek
buca metrosu ne zaman bitirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Buca Metrosu Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü onay verdi. İzmir’in 2018 yatırım planlamaları içinde yer edinen proje 13,5 kilometre uzunluğunda bir metro hattı olacak.


Narlıdere Metro projesinden sonra İzmirlileri heyecanlandıran diğer en büyük projelerden biri de Buca Metrosu. Buca Metrosu’yla ilgili açıklama yapan Tunç Soyer, “İsteğimiz sadece bir imzaydı, onun da gelmesiyle hemen çalışmalara başlıyoruz. Gerekli finansmanı devlet bütçesinden tek kuruş talep etmeden, uluslararası kredi yoluyla çözeceğiz. Yaklaşık altı ay içinde finansman görüşmelerini tamamlayıp, uluslararası ihaleye çıkmayı ve 2020 yılında inşaata başlamayı hedefliyoruz. Beş yıl içinde metronun açılışını yapacağız dedi.

Projesi bitirilerek temel atma aşamasına gelinen noktada Homeros Bulvarı başta olmak üzere birçok yerde kamulaştırılma çalışmaları yapılmıştı. Ulaşım sorunları bakımından İzmir’in öne çıkan en önemli bölgelerinden biri olan Buca, 13,5 kilometre uzunluğunda metro ile büyük ölçü de rahat bir nefes alacak.

13,5 kilometre uzunluğunda ve 11 adet istasyondan oluşacak Buca Metrosu, Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet verecek. Üçyol’dan başlayan ve 11 istasyondan oluşan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak. Buca hattı, F. Altay-Bornova arasında çalışan ikinci aşama hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda buluşacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz hizmet verecek. Buca metrosunun 2025 yılında bitirilmesi amaçlanıyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar