Buca Metrosu Sürücüsüz Olacak

surucusuz buca metro hatti
surucusuz buca metro hatti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metro Hattı için gerekli finansmanı, uluslararası kredi yoluyla çözerek, altı ay içinde ihaleye çıkmayı, 2020 yılında inşaata başlamayı ve beş yıl içinde 13,5 kilometre uzunluğundaki metro hattının açılışını yapmayı hedefliyor.

Buca metro hattı derin tünel metro hattı olarak projelendirilmiş ve TBM makinesinden yararlanılarak yapılacak. Bu sayede inşaat bölgesinde olası trafik, alt yapı sorunları ve sosyal yaşama dair sorunlar en aza indirgenmiş olacak. 11 noktasında kurulacak olan istasyonları ile ulaşımın kolay ve rahat olmasına katkı sağlayacak olan metro hattında tren setleri sürücüsüz olarak faaliyete geçecek.

Buca Çamlıkule noktasından çıkış yapacak olan metro; Buca Koop, Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü, Hasanağa Bahçesi, Kasaplar Meydanı, Buca Belediyesi, Şirinyer, General Asım Gündüz, Bozyaka, Zafer Tepe ve Üçyol durağında son bulacak.

Her kilometresi 245 milyon lira olan metro hattının toplam maliyetinin 3 milyar 318 milyon lira olması öngörülüyor. Çamlıkule ile Üçyol arasında hizmet verecek olan metro ile ulaşım süresinin 20 dakikaya inmesi planlanıyor.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.