Derbent’te İstasyon Eylemi

derbentte istasyon eylemi
derbentte istasyon eylemi

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Köseköy- Pamukova arasında yapımı devam eden sinyalizasyon projesi kapsamında 2-18 Mayıs tarihleri arasında Derbent Tren İstasyonunu kapatılmıştı.


Özgürkocaeli’den Cemalettin Öztürk’ün haberine göre; “Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, verilen süre içerisinde istasyonun açılmadığını belirterek, bugün tren istasyonu bölgesinde halk ile birlikte bir basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi. Baş, “Yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

DERBENT HALKI AYAKLANDI
Tarihi öneme sahip Derbent Tren İstasyonu, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Köseköy- Pamukova arasında yapımı devam eden sinyalizasyon projesi kapsamında 2-18 Mayıs tarihleri arasında kapatılmıştı. Demiryolları Genel Müdürlüğü, istasyonun Mayıs ayı sonuna doğru açılacağını açıklamıştı. Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, istasyonun verilen süre içerisinde açılmaması nedeniyle birkaç kez yetkililerle iletişime geçmiş fakat doyurucu yanıt alamamıştı. Baş, bugün Derbent halkı ile birlikte istasyon bölgesinde bir basın toplantısı düzenledi ve istasyonun bir an önce açılmasını istedi.

8 YIL KAPALI KALMIŞTI
Derbent Tren İstasyonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan muhtar Baş şunları söyledi, “Türkiye’nin ve bölgemizin kalkınması için tarihi bir öneme sahip olan Derbent Tren İstasyonu 8 yıl gibi bir süre hızlı tren projesi nedeniyle durdurulmuş, bizlerde bu süre içerisinde çok mağdur olmamıza rağmen, sırf hızlı trenin ülkemize katkısı olacağından uzun süren bu süreçte ulaşımda çok zorlanmamıza rağmen dayandık ve sineye çektik. Proje bittikten sonra tren seferleri başladı. Tam rahat ettik derken TCDD yolları gizli ve sinsice bir hareketle tekrar tren seferlerini sinyalizasyon çalışması gibi uyduruk bir söylemle son günde bir yazıyla muhtarlığımıza bildirmiştir” dedi.

“BİZİ KANDIRIYORLAR”
Derbent Mahalle Muhtarı Baş, TCDD’nin kendilerini kandırdıklarını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü, “Sorum şudur; Neden bu kadar önemli bir konu son günde bir yazıyla muhtarlığa sırf ben uyardım diye bildirdiler. Ben trenlerin durmayacağını yolculardan öğrendim. Öğrenmezsem yazı dahi yazmayacaklar. 8 yılda ne yapılmadı da hangi dikkatsizlik yapıldı da bu arıza oldu? Bu 8 yılda ne yaptınız?.Bana gönderilen yazıda çalışmaların 2-18 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacağı yönündeydi. Çalışmalar bitirilmedi. Bölgemizde Teleferik Turizmi, Sanayi en üst düzeydeyken bu yapılan tuzak kimedir? Bunca mağdur edilen vatandaşın hesabını kim verecek. Derbent bölgemizin lokomotifidir. Özellikle üniversite öğrencilerimizin İstanbul’a gitmeleri, iş adamlarımızın, öğretmenlerimizin, Adapazarı’na giden vatandaşlarımızın mağdur olmuştur”

“KENT YÖNETİCİLERİ SESİMİZİ DUYSUN”
Derbent İstasyonun kapalı tutulması ve açılıp açılmayacağı konusunda kendilerine net bir yanıt vermeyen TCDD yetkililerini Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanlığına ve kent yöneticilerine de şikâyet eden Baş, sözleri şöyle sürdürdü, “ Buradan başta Salın cumhurbaşkanımıız Recep tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a, bölgemizdeki tüm milletvekillerine, Sayın valimiz Hüseyin Aksoy’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’a sesleniyorum. Lütfen bu sorunumuza ve sesimize kulak verin, bizim bu sorunumuzu çözün diyorum. Japonya’da sadece bir öğrenci için hızlı tren istasyonları açık tutuluyor. Bizde bir bölge mağdur oluyor kimsenin umurunda olmuyor” ifadelerini kullandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar