İmamoğlu: ’Yeni Metrobüs Hatlarımız Olacak’

imamoglu yeni metrobus hatlarimiz olacak
imamoglu yeni metrobus hatlarimiz olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nda inceleme gezisi yaptı. İmamoğlu, gezi kapsamında, yapımı tamamlanma aşamasında olan metronun trenleri ile bakım ve kumanda merkezinde incelemelerde bulundu. İmamoğlu çalışmaları yerinde takip ettikten sonra metro çalışanlarıyla selamlaştı. Hatla ilgili son bilgileri alan İmamoğlu, basın açıklaması yaptı. İmamoğlu, metro, metrobüs ve büyükşehirdeki yeni alanlarla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu metrobüslerde yeni durakların olacağını belirtti.

“METROBÜSLERİ REHABİLİTE EDECEĞİZ”
İmamoğlu’na metrobüslerle ilgili sıkıntılar da iletildi. İmamoğlu, bu yönlü soruyu, “Metrobüs araçlarımızın ciddi anlamda değişime ihtiyacı var. Hem eskiyen araçlar var hem de ters yön ulaşımı sıkıntı kazalara neden oluyor. Bunların değiştirilmesi noktasında tespitlerimiz var. 1 ayda çok ilginç yorumlar duyuyorum. ‘Hani ulaşım sorununu çözecekti’ diye… Beklentiyi fazla abartmış olanlar var ya da niyeti farklı olanlar var ama metrobüs araçları, yoğun bir şekilde gündemimizde. Aynı zamanda bir metrobüs aracının kapasite yeterli olmamasından dolayı insanların birikmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman, yerli araç üretimi yapan firmalar da var. Onlarla bağlantılarımız sürüyor. Elbette hızlı rehabilite edeceğimiz ve hızlıca devreye alacağımız kısımları var ama işin tümüyle çözümü gerçekten orada ciddi bir araç yenilemesi konusu bu anlamda da yeterliliğine inandığımız genel olarak, sistem olarak, yön düzenlemesi olarak uygun araçlar var kapasite olarak ama bunların imalatı devreye alınması ne yazık ki kışa yetişecek bir durum değil ama bir rehabilitasyonla bazı sıkıntıları giderecek durumdayız” şeklinde yanıtladı.

“HER ŞEYİ BİLMEK ZORUNDA OLMADIĞIMIN HERKES FARKINDADIR”
İmamoğlu, “Garajlarda bekleyen Hollandalı şirkete ait otobüsleri kullanacak mısınız” sorusuna ise, “Artık bakacağız. Müze mi yaparız onları bilmiyorum. Tabii yanlış adımların atıldığı bazı işler oldu metrobüs alımlarında. Yani özellikle İstanbul’un topografyasına uygun olmayan araçlar alınmıştı. Ciddi paralar harcanmıştı. Bunlar üzücü şeyler. Ben şöyle inanıyorum. Gördüğünüz şu dairenin içinde bile aklı, bilimi ve emeği temsil eden insanlar var. Benim her şeyi bilmek zorunda olmadığımın herkes farkındadır. Bu işin uzmanları var. Oturup detaylıca her işi, her organizasyonu, her projeyi yani bir şu sistemi yapmak tümüyle bir kabiliyet elbette bunu kabul ediyoruz ama tümüyle. Finansmanıyla örneğin, finansmanı eğer pahalıya mal olmuşsa bu bir kabiliyet değil. En uygun fiyatı buraya mal etmek en doğrusu ya da en doğru aracı buraya katmak ya da imalat sırasında riskleri sıfıra indirmek. Bu kabiliyette insanlarımız Türkiye’de şükürler olsun ki var. Bir başka kabiliyet gerekiyor. Yöneticide olması gereken kabiliyet işi ehline teslime etmek. Her konuda biliyorum dememek. Biz de onu yapacağız. Yeni metrobüs hatlarımız olacak” yanıtını verdi.

İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtlamasının ardından şantiyede çalışan kadın emekçilerle ayrı olarak fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, daha sonra tüm çalışanlarla toplu fotoğraf çekiminde bir araya geldi. Birçok çalışan, İmamoğlu ile “selfie” yapmak için sıraya girdi.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.