Kongo’da İki Tren Çarpıştı 13 Ölü

kongoda iki tren carpisti olu
kongoda iki tren carpisti olu

Kongo Halk Cumhuriyeti’nde Pointe-Noire bölgesindeki Ngodji garında iki yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 13 kişi hayatını kaybetti, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kongo Demiryolları Genel Müdürü (CFCO) Jean-Claude Tchibassa Louboungou, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını belirterek “Yaralıları ve can kayıplarını önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Demiryolu altyapısının yetersiz olduğu ülkede, kurumda yaşanan yolsuzluklar nedeniyle tren ulaşımı uzun süredir belirli aralıklarla yapılabiliyor.

Kaza, yaklaşık 5,5 buçuk milyon nüfuslu ülkede 1992 ve 2005’te Mvoungouti tren kazaları ile 2012’de Yanga’daki tren kazasından sonraki 4’üncü büyük tren kazası olarak tarihe geçti.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.