OSTİM Teknik Üniversitesi Yerli Kargo Taşıma Aracı İçin Kolları Sıvadı

ostim teknik universitesi yerli arac icin kollari sivadi
ostim teknik universitesi yerli arac icin kollari sivadi

OSTİM Teknik Üniversitesi, 2 ve 3 tekerlekli modellerden oluşan elektrikli kargo taşıma aracı  tasarımı ve prototipi üzerine çalışıyor. Aracın yıl sonunda kullanıma sunulması hedefleniyor.


019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabul edecek OSTİM Teknik Üniversitesi, deneyimli akademisyenleri ve idari kadrosuyla, yükseköğrenime yeni bir soluk kazandırmaya hazırlanıyor. ‘Sanayinin Üniversitesi’ vizyonuyla OSTİM OSB’nin merkezinde faaliyet gösteren kurum, projeleriyle de fark oluşturacak. Her biri alanlarında uzman öğretim üyeleri, hem ülkemizde, hem de küresel ölçekte bilimsel çalışmalarıyla ses getirecek.

Meslek Yüksekokulu Makine Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Çetinkaya’nın üzerinde çalıştığı, 2 ve 3 tekerlekli modellerden oluşan elektrikli kargo taşıma aracının, yıl sonunda kullanıma sunulması planlanıyor. Posta ve kargo görevlilerinin işlerini kolaylaştıracak araç projesinde sanayi tecrübesini de yanına alan OSTİM Teknik Üniversitesi’ne, OSTİM Yatırım A.Ş., OSTİM Teknoloji Ar-Ge A.Ş. ve OSTİM OSB destek veriyor.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin öz kaynaklarıyla Bilim Araştırma Proje Fonu’ndan (BAP) finanse edilen elektrikli kargo taşıma aracı projesinin ilk aşaması İhtiyaç Analizi; posta görevlileri ile karşılıklı konuşularak ihtiyaçlarına uygun kriterler belirleniyor. Daha sonra tasarım sürecine geçilerek 3-4 hafta gibi sürede ihtiyaçlar doğrultusunda tasarım, boyutlandırma ve modelleme gerçekleştirilecek. Motor, tekerlek, batarya ve fren sistemi seçiminin ardından mekanik üretim aşaması gelecek; metal parçaların kalıp ile üretimi, tahrik elemanları üretimi yapıldıktan sonra ortaya çıkacak prototip test sürüşleriyle; eğim tırmanış testi, maksimum hızda batarya ömrü, ekonomik hızda batarya ömrü, batarya şarj süresi kontrol edilecek.

OSTİM Teknik Üniversitesi, son yılların ülke gündeminde sıkça yer bulan yerli otomobil için de katkı sunmaya hazır.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar