Samsun Sivas Kalın Demiryolu Yeniden Hizmete Açılıyor

samsun sivas kalin demiryolu yeniden hizmete aciliyor
samsun sivas kalin demiryolu yeniden hizmete aciliyor

Kurtuluş Savaşı’nın iki simge şehrini yani Samsun ve Sivas’ı birbirine bağlayan Samsun Kalın Demiryolu Hattı 1932 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Yani bu hat da tıpkı Irmak-Karabük -Zonguldak hattı gibi Cumhuriyetin ulaştırma alanında hayata geçirdiği en büyük hayallerinden biriydi.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Eylül te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı Samsun Sivas Kalın demiryolu hattı
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Eylül te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı Samsun Sivas Kalın demiryolu hattı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 21 Eylül 1924’te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı 88 yıllık Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattında, 4 yıl önce Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile başlatılan modernizasyon çalışmalarında da sona gelindi. Test ve devreye alma işlemleri devam eden demiryolu hattı, Ağustos ayının sonunda yeniden ulaşıma açılacak.

Samsun-Sivas Projesi ile demiryolu alt yapısı platform genişliği 6.70 metre şeklinde zemin , güzergahtaki 38 köprü yıkılarak yenilendi ve 40 tarihi köprü restore edildi. 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, traves, balast, makas üst yapısı değiştirildi.

Gar ve istasyonların yolcu platformları engellilerin ulaşımlarını sağlayacak şekilde yenilendi. AB standartlarında sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kuruldu. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin geçit, otomatik bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi.

259 milyon Euro’ya mal olan projenin 148.6 milyon Euro’luk kısmı ise AB hibe fonlarından karşılandı.Test ve devreye alma işlemleri devam eden hat, ağustos ayı sonunda yeniden ulaşıma açılacak. 5 / 13 Karadeniz’in Anadolu’ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas Kalın hattı ile yolcunun yanı sıra bölgedeki limanlardan yük taşımacılığı yapılacak.

SAMSUN KALIN DEMİRYOLU TARİHÇESİ
Samsun-Kalın Demiryolu, Türkiye’nin kuzeyinde bulunan TCDD’ye ait ana hat demiryoludur. Samsun Limanı’nı İç Anadolu Bölgesi’ne bağlamak amacıyla inşa edilmiştir.

Temeli 21 Eylül 1924’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ve inşası 1932 yılında tamamlanan Samsun-Kalın demiryolu hattı, Cumhuriyet Dönemi’nde devlet eliyle inşa edilmeye başlanan ikinci demiryolu hattıdır. Hattın inşasını TCDD (o zamanki adıyla Devlet Demiryolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi ve Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğü) yapmıştır. Samsun’dan başlayan hat Amasya ve Tokat illerinden geçerek Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Kalın Mahallesi’nde Ankara-Kars Demiryolu hattı ile birleşmektedir. Dağlık bir bölgede kısıtlayıcı yatay kavislerle dik meyilli alanlardan geçen hat, elektrifikasyonu ve sinyalizasyonu olmayan tek yönlü demiryolu hattı konumunda. 2008 yılında rehabilitasyonu yapılan hat, Samsun ile Amasya arasındaki kısımla 378 kilometreden oluşuyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar