Rusya ve Türkiye’nin Farklı Ray Genişlikleri Ticaret Hacminin Artmasını Engelliyor

turk rus ticaretine ray engeli
turk rus ticaretine ray engeli

Türk-Rus İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, Türkiye ve Rusya’daki demiryollarında ray genişliklerinin farklı olmasının iki ülke arasındaki yatırım işbirliğinin ve ticaret hacminin artmasını engellediğini söyledi.

Türkiye’nin partneri olduğu INNOPROM 2019 Sanayi Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Savaşır, ticaret hacminin artışı önündeki demiryolu engeline dikkat çekti.

Savaşır, iki ülke arasındaki demiryolu hattının tam kapasiteyle kullanılamadığını ve bunun yatırım işbirliğinin ve ticaret hacminin artmasını engellediğini vurguladı.

‘SADECE 2 MİLYON TON YÜK DEMİRYOLUYLA TAŞINIYOR’

Savaşır’ın demecini somut örneklerle genişleten TCDD Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy, “Şu anda iki ülke arasındaki ticaret hacmi 44 milyon ton. Bunun 42 milyon tonu deniz yolu, sadece 2 milyon tonu ise demiryolu üzerinde sağlanıyor. Bunun nedeni Rusya ve Türkiye’nin farklı ray genişliklerine sahip olması” dedi.

Rusya’nın en büyük partnerleri olmasını istediklerini kaydeden Altınsoy, Rusya Demiryolları (RJD) ile bu sorunun çözülmesi için aktif bir çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi. (tr.sputniknew)

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

1 Comment

  1. değiştireceksınız.boji değiştirmek için buna uygunvagon üretmek lazım.tcdd hemen bazı vagonları boji değişimine uygun hale getirmesi lazım.yada konyetynerli yük taşımak ve konyetneri vinçle diğre vagona kolay aktarılır.bu konu KTB yolu myapılma aşamasında halledilmeliydi..ülkemizden giden vagon(boji değiştirilerek)bakiye gitmeli

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.