Türkiye’nin En Çok Aranılan Toplu Taşıma Aracı ’Metro’ Oldu

turkiyenin en cok aranilan toplu tasima araci metro oldu
turkiyenin en cok aranilan toplu tasima araci metro oldu

Türkiye’de ve Dünyada toplu taşımaya olan ilginin her geçen gün arttığı, araştırmalar sonucu ortaya çıktı. SEMrush’ın Türkiye’deki toplu taşıma araçlarını mercek altında alan araştırmasına göre “metro” Türkiye’nin en çok aranılan toplu taşıma aracı oldu. “Marmaray”a duyulan ilgiyse son 3 yılda yüzde 108 arttı.


Dünyada büyük şehirlerin en temel sorunlarından biri olan trafiğe panzehir olarak gösterilen raylı sistemlere ilgi Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Dijital pazarlama platformu SEMrush’ın geçtiğimiz 3 yılda yapılan çevrimiçi aramaları baz alan araştırmasına göre “metro” internette en fazla aranan ulaşım aracı olurken iki kıtayı yer altından birbirine bağlayan Marmaray’a gösterilen ilgi ise son üç yılda yüzde 108 arttı.

10’dan fazla toplu taşıma alternatifiyle özellikle büyük şehirlerindeki trafik yoğunluğuna çözüm arayan Türkiye, geçtiğimiz yıllarda bu alanda yapılan altyapı projelerini hızlandırmış durumda. Türkiye’de 1988 yılından beri faaliyette olan metro, Marmaray ve Metrobüs gibi, İstanbul trafiğini önemli ölçüde azaltmayı hedefleyen toplu taşıma araçlarının öncüsü olarak görülüyor Araştırmanın sonuçlarına göre “metro” kelimesi ayda ortalama 550 bin aranırken “Marmaray” ise 370 bin kez arandı.

İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde toplu taşımanın kullanılması insanların hayatını kolaylaştırıyor. Diğer yandan online aramalarda taksiye gösterilen ilginin de yüzde 39 oranında arttığı görülüyor. Üstelik mobil uygulamalardaki artışın tetiklediği çevrimiçi taksi arayışında Türkiye yalnız değil; İngiltere, Avustralya ve Almanya’da da taksiye duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Verilere göre aynı dönemde Almanya’da taksi aramalarında yüzde 24, İngiltere’de yüzde 17 ve Avustralya’da yüzde 3’lük bir artış yaşandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar