Yahya Kaptanlı Tramvaya Karşı Değil

yahya kaptanli tramvaya karsi degil
yahya kaptanli tramvaya karsi degil

CHP İzmit Yahya Kaptan Mahalle Meclisi Başkanı Remzi Özkan, son günlerde mahallede yaşanan tramvay gerginliğiyle ilgili, “Tramvaya karşı değiliz. Bütün amacımız, ulaşım çözümünün gerçekleşmesinin yanı sıra yeşilliğin korunmasını sağlamaktır” dedi


CHP MAHALLE MECLİSİ TOPLANDI
Özgürkocaeli‘den Cemalettin ÖZTÜRK’ün haberine göre; “İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde ağaçlık alanda yapılacağı iddia edilen tramvay hattıyla ilgili mahalle sakinleri, geçtiğimiz hafta tramvayın geçeceği iddia edilen ağaçlık alanda piknik yaparak tepkisini göstermişti. Mahallede yaşanan tramvay tartışmasına CHP Mahalle Meclisi de dahil oldu. Önceki akşam CHP Yahya Kaptan Temsilciliğinde bir araya gelen CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, mahalle meclis üyelerini bilgilendirdi. Toplantının ardından bir açıklama yapan mahalle meclis başkanı Remzi Özkan, tramvaya karşı olmadıklarını belirterek, “Bütün amacımız, ulaşım çözümünün gerçekleşmesinin yanı sıra yeşilliğin ve doğanın da korunmasını sağlamaktır” dedi.

MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRDİ
CHP Yahya Kaptan Mahalle Meclis Başkanı Remzi Özkan, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
“CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimiz Orhan Tanış ve Mustafa Zengin’in katılımıyla yaptığımız toplantıda, tramvay yolunun ek hattının takip edeceği güzergâhla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Mahalle meclis üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz tarafından bilgilendirilmiştir. Değerlendirmelerin ışığında ve belediye meclis üyelerimizin de önerisi ile yeni hattın doğuya doğru gidecek Yuvam Akarca, Alikahya ve Kocaeli Stadı güzergâhını kapsayacak olan mevcut otobüs terminaline kadar giden hat üzerinden yapılabileceği gibi Arasta Park AVM’nin önünden devam edip eski Migros’un önünden karşıya geçirilip hattın devamının sağlanacağı konuşulmuştur”

TARİHSEL DEĞERE SAHİP MAHALLE
Yahya Kaptan Mahallesi’nin gerek tarihsel olarak taşıdığı isimle, gerekse konumlandırılmasıyla ve barındırdığı yeşillik ve ağaçlarla Türkiye’nin en güzel mahallesi olduğunu söyleyen Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tüm bu güzellikler maalesef bugüne kadar kent yöneticilerimiz tarafından gerektiği gibi korunmamıştır. Olağan üstü bir yoğunluk, mahallemizin sırtına yüklenmiştir. Diğer ilçe ve mahallelerden Yahya Kaptan’a 10 bin öğrenci gelmekte ve buradaki okullarda okumaktadırlar. Bu yoğunluğa hizmet etmek için AVM’ler ve çevresindeki imar yağmaları rahatsızlık nedenimiz olmuştur. Mahallemiz, tüm mahallelerden farklı olarak yaşlı bir nüfusa sahiptir. Buna karşılık bu yaşlı yurttaşlarımızın sosyalleşebileceği, eğlenebileceği ve vakit geçirebileceği maliyeti düşük hiçbir tesis yapılmamıştır.”

BÜYÜKAKIN- HÜRRİYET EL ELE VERSİN
Özkan, mahalledeki yaşlı nüfusun fazla olduğuna dikkat çekerek, geçen dönem yöneticilerinin mahalleyi gereken değeri ve önemi vermedikleri, sosyal tesis konusunda eksik bırakıldığını belirtti. Özkan, “Sadece 2 odalı bir mahalle konağı ile diğer mahallelerde olduğu gibi emeklilerin gözü boyanmıştır. Belediye başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’in, mahallemizin yaşlı sakinleri için çok değerli projeleri olduğu biliyoruz. Bunu bilmek bile, yaşlı ve emeklilerimiz için umut olmuştur. Buradan hatırlatmak isteriz ki, 15 yıldır hiç hizmet almamış bir mahallenin sakinleriyiz. Yeni döneme ilişkin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımızın da İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet ile el ele vererek daha yaşanılabilir bir Yahya Kaptan Mahallesi için hizmetlerini bekliyoruz, bunun gerçekleşmesini umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

‘TRAMVAYA KARŞI DEĞİLİZ’
Mahalle Meclisi’nde tramvaya karşı olmadıkları sonucunun da çıktığını söyleyen Özkan, çağdaş ulaşıma sahip tramvaya asla karşı olmadıklarını belirterek şunları söyledi: Özkan, “Yahya Kaptan halkı asla tramvaya karşı değildir. Bütün amacımız, ulaşım çözümünün gerçekleşmesinin yanı sıra yeşilliğin ve doğanın da korunmasını sağlamaktır. İnanıyoruz ki önerilerimiz ortalıkta dolaşan bilgilerden daha akılcı ve ekonomiktir. Yahya Kaptan Mahallesi, siyasi olarak hiçbir parti farkı gözetmeden barış içinde, birlikte yaşamayı bugüne dek başarmıştır ve bundan sonra da başaracaktır. İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet coşkusuyla, çalışkanlığıyla, vizyonerliğiyle, yarınlarımızın umududur. Yahya Kaptan’daki bu sorunla ilgili de her zaman yanımızda ve önümüzde olacağına inanıyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR’İN YANINDAYIZ
Tramvay konusunda CHP olarak Büyükşehir Belediyesi’nin yanında olduklarını ifade eden Özkan, sözlerini şöyle tamamladı; “CHP il başkanımız, İzmit ilçe başkanımız, tüm belediye meclis üyelerimiz bizim ve Büyükşehir Belediyesi’nin yanında yer almaktadır. Ayrıca tüm Kocaeli’nin hassasiyetinin bizimle olacağına inanıyoruz. Yahya Kaptan’ın İzmit trafiğinin, ilçeler arası trafiğin terminali olmasına asla izin vermeyeceğiz. Kamu yararına olan her türlü uzlaşıya hazırız, hiçbir oldubittiyi kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar