YHT’lerde Gerçek Dışı Beyanla Tekerlekli Sandelye Bileti Alana Cezai İşlem

yht lerde gercek disi tekerlekli sandelye bileti alana yuzde cezai islem
yht lerde gercek disi tekerlekli sandelye bileti alana yuzde cezai islem

YHT’lerde bulunan tekerlekli sandalye ile seyahat etmek zorunda olan yolcular için ayrılmış yerleri tekerlekli sandalye kullanmayan kişilerce alınmakta.


Bilindiği gibi trenleride seyahat etmek isteyen her kişi, ulusal ve uluslararası mevzuatlar doğrultusunda bilet satın aldığında TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. ile bir sözleşme akdetmiş sayılmaktadır. Ücreti ödenerek satın alınan “bilet” ise bu sözleşmenin teyidi sayılır.

Buna göre bilet alan her yolcu, TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. satış ve taşıma kuralları ile satış esnasında verdiği kişisel bilgilerin doğru olduğunu kabul etmiş sayılmaktadır.

YHT setlerinde engelleri nedeniyle tekerlekli sandalye ile seyahat etmek zorunda olan yolcular için ayrılmış, fiziki koltuk bulunmayan alanların gerçek dışı beyanla satın alındığının tespiti halinde;

Gerçek dışı beyanın Trenin hareketinden önce tespit edilmesi durumunda, trende uygun yer varsa yolcunun biletinin uygun olan yer ile değiştirilmesi sağlanacaktır. Trende uygun yer bulunmaması halinde yolcunun bilet ücreti kesintili olarak iade edilecektir.

Gerçek dışı beyanın Tren üzerinde (seyahat esnasında) yapılan kontrollerde tespiti halinde, seyahat edilen parkura ait tam bilet ücretinin iki katı (%100) cezai işlem uygulanacak ve yolcu trende uygun olan başka bir yere alınacaktır. Trende yer olmaması durumunda yolcu ayakta seyahat etmeyi kabul etmiş sayılacaktır.

Her iki teklifi de kabul etmeyen yolcu trenin durduğu ilk istasyonda indirilecek seyahatin devamına izin verilmeyecektir.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar