Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu

ankara konya yuksek hizli demiryolu
ankara konya yuksek hizli demiryolu

Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu : Ankara Konya yüksek hızlı demiryolu, Ankara İstanbul yüksek hızlı demiryolundan Polatlı’da ayrılarak Konya’ya uzanan çift hatlı, elektrikli, sinyalli Yüksek Hızlı Tren hattıdır.

Hızlı tren öncesi


Ankara ile Konya şehirleri arasında 2011 öncesinde doğrudan demiryolu bağlantısı bulunmuyordu. Bu sebeple de Ankara’dan demiryolu ile Konya’ya gidilmek istendiğinde bu mesafe 10 saat 30 dakikada alınabiliyordu. İki şehir arasında karayolu mesafesi 258 km olup, 90 km hızla 2 saat 48 dakikada Konya iline ulaşılabiliyor.

Yol bilgileri

Ankara ile Konya arasındaki hattın toplam uzunluğu 306 km’dir. Hattın 96 km’lik bölümü yapımı önceden tamamlanmış olan Ankara-İstanbul YHT hattını paylaşmaktadır. 212 km’lik Polatlı YHT-Konya Garı etabının yapımı ise Ağustos 2006’da başlamış ve hattın tamamı 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. Proje kapsamında 7 köprü, 27 üst geçit, 83 alt geçit, 143 menfez, 2030 metre uzunluğunda bir tünel yapılmıştır.

Yolculuk süresi

Ankara’dan kalkan tren Konya’ya, 1 saat 48 dakikada ulaşabilmektedir. 306 km hat uzunluğuna sahip Ankara-Konya hattında, tren saatte ortalama 167 km hızla yol almaktadır.

Ankara Eskişehir Yüksek Hızlı Tren İle Kaç Saat?

Yüksek hızlı trenlerinin hayatımıza girmesi ile hayat büyük ölçüde kolaylaşmış ve yolculara zaman kazandırılmıştır. Ankara Eskişehir yüksek hızlı tren hattı da bu özelliklerden birine sahip olan tren olmuş ve Ankara ile Eskişehir arasını 1,5 saatlik zaman dilimine düşürmüştür. Tren ilk seferine Ankara’dan 06.20’de başlamakta ve son seferine 20.55’te başlamaktadır. Aşağıda trenin istasyonlara göre hareket saatleri ayrıntılı olarak sizler için tablo halinde sunulmuştur.

Türkiye YHT Haritası


İlk yorum yapan olun

Yorumlar