Hyperloop Çalışma Prensibi

hyperloop calisma prensibi
hyperloop calisma prensibi
Abone Ol  


İnsanoğlu yüzyıllar boyunca göç etmiş ve bu göçler sırasında uzun yollar almıştır. İlerleyen zaman ve sanayi devriminden sonra buharla çalışan araçlar ve bu gelişmeyi takiben içten yanmalı motorun icadı ile arabalar, otobüsler kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra havacılığın gelişmesi ile de mesafeler kısalmıştır ama şimdi öyle bir teknoloji geliyor ki uçakların, yüksek hızlı trenlerin de yerini alacak olan Hyperloop (Hiperloop) Teknolojisi. Hyperloop belki de çağımızın en etkili girişimcisi olarak nitelendirebileceğimiz Elon Musk’ın girişimi ile ortaya çıktı.

hyperloop
hyperloop

Hyperloop Teknolojisi Nedir ve Çalışma Prensibi

Hyperloop, basitçe bir şekilde tanımlarsak bir tüpün içinde düşük basınç altında ve neredeyse sıfır sürtünmeye sahip bir ortamda kapsülün süzülmesi diyebiliriz. Hyperloop un ulaştığı maksimum hız 1300 km/h, ulaştığı bu hız ses hızına eşit. İlk olarak Los Angles ile San Francisco arasında denenecek normalde 6-7 saat olan süreyi 35 dakika düşürecekler.

İlk aşamada yani şuan ki çalışmalar için 26 milyon dolar yatırıldı ve 80 milyon dolara kadar da bu bütçenin çıkarılacağı söyleniyor.

hyperloop calismasi
hyperloop calismasi

Hyperloop Çalışma Sistemi

1- Yolcuların bulunduğu kapsül vakum sistemi ile itilmiyor aksine iki adet elektromanyetik motor ile hızı 1300 km/h çıkarılıyor.

2- Tüpü oluşturan parçalar vakumlu ama tamamen havasız değil bunun yerine tüp/tüpler düşük basınç içeriyor.

3- Hyperloop un önünde bulunan kompresör fan havayı arka tarafına doğru gönderiyor bu gönderme esnasında etrafında havadan bir yastıklama oluşuyor bu yastıklama kapsülün tüpün içinde levitasyona (havaya kaldırma/havada durdurma) yol açıyor bu sayede kapsül tüpün içinde havalanıyor ve sürtünme azaltılıyor.

4- Tüpünlerin üzerine yerleştirilmiş güneş panelleri ise belli periyotlarda enerji sağlıyor. – MuhendisBeyinler

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar