İstanbulda Tarihte Yolculuk Moda Tramvayı

istanbulda tarihte yolculuk moda tramvayi
istanbulda tarihte yolculuk moda tramvayi
Abone Ol  


İstanbul’da Tarihte Yolculuk ‘Moda Tramvayı’. İstanbul, tarihi boyunca genişleyen yerleşim alanıyla ulaşım araçlarının da günden güne dönüştüğü bir şehir. Taht-ı revanlardan yaylılara, atlı tramvaylardan troleybüslere, günümüzde otomobiller, metrolar, otobüsler, minibüslere uzanan bir şehir içi ulaşım tarihine sahip olan İstanbul’da ulaşım ağları son derece gelişmiş durumda. İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Tarihi Karaköy Tüneli, İstiklal caddesinde hizmet veren Nostaljik Tramvay ve Moda Tramvayları bugün tarihi güzergahlarında nostaljik bir deneyim yaşamak isteyen yerli-yabancı turistleri ve İstanbullu yolcularını taşıyor.

Moda Tramvayı

10 Kasım 2003 tarihinde açılan Moda Tramvayı, bugün İstanbul’da hizmet veren nostaljik tramvay hatlarının en uzunu olma özelliğini taşıyor. 2,6 kilometrelik hatta 1950-1957 model araçlarla hizmet veren Moda Tramvayı, 10 dakikalık aralıklarla düzenlenen seferlerinde günde ortalama 3 bin yolcu taşıyor. İDO, İskele Camii, Çarşı, Altıyol, Bahariye, Kilise, Moda İlkokulu, Moda Caddesi, Mühürdar ve Damga Sokak olmak üzere toplam 10 durağı bulunan Nostaljik Moda Tramvayı’nın yolcu profilini genellikle 65 yaş üstü semt sakinleri oluşturuyor.

Güzergahında bulunan okullar, Barış Manço Evi Müzesi ve Moda Rıhtımı sayesinde yerli ve yabancı turistler tarafından da kullanılan Moda Tramvayı, hafta içi 06.55-21.00, Cumartesi 08.30-21.00 ve Pazar günleri 10.00-20.00 arasında hizmet veriyor.

İstanbul Tramvay Haritası

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar