Kanal İstanbul Mağdurları: ‘İhale Yapılmayacaksa İmar Kararı Çıksın!’

Kanal istanbul
Kanal istanbul

Türkiye’nin en büyük projesi olarak büyük bir merakla yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi için son gelişmeler neler? Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak, Kanal İstanbul yapılacak mı, proje iptal mi edilecek?Kanal İstanbul projesi için heyecanlı bekeleyiş sürerken projenin beklenen kesin ihale tarihinin açıklanmaması hayal kırıklığı yaratıyor.

Vatandaş İsyan Ediyor!
Kanal İstanbul güzergahı üzerinden arsası ya da taşınmazı olan vatandaşlar projenin uzun yıllar geçmesine rağmen halen kesin ihale tarihinin açıklanmamasına büyük tepki gösteriyor.

Söz konusu bölge imara açılmadığı için bu alanda taşınmazı bulunan vatandaşlar satış ya da kiralama işlemi de yapamıyor.

Durum böyle olunca vatandaşın isyanı da büyüyor. Kendilerine konu hakkında bir açıklama yapılmasını isteyen İstanbullular projenin kesin ihale tarihi açıklamasının yapılmasını istiyor.

Kanal İstanbul İptal Mi Edilecek?
Sık sık Kanal İstanbul projesi iptal edildi iddiaları gündeme gelirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ergün Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu projelerin devam edeceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili olarak en son yapmış olduğu açıklamasında projeden geri adım atılması ya da iptal edilmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ve Kanal İstanbul’u mutlaka yapacaklarını dile getirmişti.

Ulaştırma Bakanı Turhan ise açıklamasında Kuzey Marmara Otoyolu projesi hakkında yapmış olduğu açıklamasında Kanal İstanbul projesini de anmış ve “Bizim bu noktada yaptığımız, altyapı ihtiyacınızı karşılamaktı ve bunu yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.

Bu hafta sonunda da Kuzey Marmara Otoyolu’nun TEM kavşağını açacağız. Bu yolun açılması da özellikle bu bölgedeki sanayicilerimiz için önemli olacak. Kanal İstanbul’un yapılması da bölgedeki gelişmeye hız katacak. Bu noktada bölgede oluşacak kapasiteyi de karşılamak için Başakşehir kavşağından Cebeci Mahallesi’nin altından Hasdal kavşağına, oradan da Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlayacak bir projeyi de hayata geçireceğiz” demişti.(Emlak365.com)

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar