Türkiye, 10 Yılda 749 Km Yeni Otoyol İnşa Etti

turkiye yilda km yeni otoyol insa etti
turkiye yilda km yeni otoyol insa etti

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın 2017’de yayımladığı ve 2019 Nisan ayında güncellediği verilerine göre Avrupa’da en uzun otoyol 15 bin 523 kilometre ile İspanya’da bulunuyor. İspanya’yı Almanya ve Fransa takip ediyor.


Aynı çalışmada Türkiye’nin otoyol uzunluğu ise 2 bin 657 kilometre. Eurostat’ın Türkiye ile ilgili raporuna dahil ettiği bu veriler Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor. Türkiye’de otoyol uzunluğu 2007 yılında 1.908 kilometre idi. Buna göre Türkiye’de 2017’ye kadarki 10 yıllık süreçte 749 kilometrelik yeni yol inşa edildi.

otoyol

Eurostat, otoyol uzunluklarına ilişkin hazırladığı raporunda Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin yanı sıra aday statüsündeki ülkelerle ilgili verilere de yer verdi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) göre Türkiye’nin otoyol ağı uzunluğu
KGM’nin 2019 yılı başında resmi internet sayfasında yayımladığı verilere göre, Türkiye’de toplam otoyol uzunluğu 2 bin 159 km olarak açıklanıyor. Bu veriyle ilgili olarak düşülen notta, otoyol uzunluğuna ‘Ana Gövde ve Bağlantı yolu dahil olduğu, fakat Yanyol ve Kavşak yolları ile Yap-İşlet-Devret yöntemiyle inşa edilen yolların kapsam dışında tutulduğu’ bilgisi yer alıyor.

otoyol

Kaynak:  tr.ieuronewssohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar