3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Nerelerden Geçecek?..Tünel İle Ulaşımda Ne Hedefleniyor?

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek tunel ile ulasimda ne hedefleniyor
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek tunel ile ulasimda ne hedefleniyor

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli yap işlet devret modeliyle yapılacak. 3 katlı tünelin güzergahları nereler? hangi ilçelerden geçiyor ve duraklar nereler?3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde neler var?3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne kazandıracak?3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi hangi hatlarla entegre olacak? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…


3 katlı tüp geçit tamamlandığında İncirli-Söğütlüçeşme arası sadece 40 dakika olacak. Bu hatta günde 6.5 milyon yolcu taşınacak. İncirli’den girecek Söğütlüçeşme’den çıkacak. İncirli’den yer altına girecek raylı sistem, Mecidiyeköy’den, Zincirlikuyu’dan denizin altından geçecek, Söğütlüçeşme’den girip Kadıköy-Kartal’a, Marmaray’a bağlanmış olacak. Avrupa yakasında Hasdal’dan yer altına girecek tünel, aynı şekilde bu tünelle birleşecek, Anadolu yakasına geçtikten sonra da Çamlık’tan çıkarak TEM’e bağlanacak. Bu, karayolu taşımacılığında otomobiller için önemli bir avantaj olacak, raylı sistem anlamında çok daha önemli bir avantaj. Marmaray, Halkalı’dan Gebze’ye kadar bütün raylı sistemlerle entegre olarak gidiyor.

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde neler var?

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli nerelerden geçiyor?

İstanbul 3 katlı tüp geçidinde projenin bir ayağı İncirli’den başlıyor ve sırasıyla şu ilçe ve semtlerden geçiyor: İncirli, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Küçükyalı, Altunizade, Ünalan, Söğütlüçeşme. İkinci ayağını ise Hasdal-Çamlık arası oluşturuyor.

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile iki yaka arası 40 dakika

TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne kazandıracak?

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’un en kalabalık şehri İstanbul’un trafiğine önemli katkı sağlayacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, dünyanın ilk 3 katlı tüneli olma özelliğini taşıyor. Proje ile boğaz, tek seferde geçilerek binlerce metre tünel yapım maliyetinden ve süresinden tasarruf edilmiş olacak. Ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli ile, FSM Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilip, tek tünel ile geçilecek. Karayolu ve metro ulaşımını otaklaşa sağlanması bakımından da büyük önem taşıyor.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi hangi hatlarla entegre olacak?

Marmaray’a entegre olacak Büyük İstanbul Tüneli, Başakşehir-Bağcılar-Bakırköy, Yenikapı-Aksaray-Havalimanı, Kabataş-Bağcılar, Topkapı-Habipler, Mahmutbey-Mecidiyeköy, Yenikapı-Taksim-Hacıosman, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe, Kadıköy-Kartal ve Marmaray- Banliyö ile bağlantısı olacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde İstanbul’da ulaşım kaç dakikaya inecek?

Büyük İstanbul Tüneli projesi ile TEM Otoyolu Hasdal Kavşağı’ndan, Ümraniye Çamlık Kavşağı’na kadar uzanan 16 bin 150 metrelik karayolu hattı 14 dakikaya düşecek.

Büyük İstanbul Tüneli ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na; Üsküdar’dan 44, Rumeli Hisarüstü, Kağıthane, Taksim ve Beşiktaş’tan 57, Hacıosman’dan 67 dakikada; Üçüncü Havalimanı’na; Mecidiyeköy’den 28, Beşiktaş’tan 34, Topkapı’dan 41, Kozyatağı’ndan 46, Kadıköy’den 49 dakikada;Atatürk Havalimanına; Mecidiyeköy’den 27, Hacıosman’dan 47, Üçüncü Havalimanı’ndan 55 dakikada;Otogar’a; Beşiktaş’tan 23, Altunizade’den 32, Üsküdar’dan 38, ve Kadıköy’den 43 dakikada;Mecidiyeköy’e; Kadıköy’den 25,Tuzla’dan 55, Habipler’den 59 dakikada;Üsküdar’a; Kağıthane’den 25, Başakşehir’den 58 dakikada ulaşım sağlanacak.

katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek
katli buyuk istanbul tuneli nerelerden gececek

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile ulaşımda ne hedefleniyor?

Yeryüzü üzerindeki trafik üzerinden İstanbul’un dokusuna verilecek zararı ortadan kaldıracak olan Büyük İstanbul Tüneli projesiyle yıllık sera gazları yılda 115 bin ton, havayı kirleten gazların hacmi 29 bin ton azalacak. Yeni bir arazi kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlatılacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin özellikleri neler?

Büyük İstanbul Tüneli projesi ile raylı sistem ve karayolunu denizin altında birleştirecek. Büyük İstanbul Tüneli projesi tamamlandığında, 2 ayrı tünel yerine tek tünelle boğazdan geçiş sağlanacak. Boğazı iki kere geçmek yerine tek seferde geçiş olacak. Tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metre ve çapı 18.80 metre olacak. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi kamu kaynakları kullanılmadan, Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilerek yapılacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan Büyük İstanbul Tüneli projesi 3.5 milyar dolara malolacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar