Başkan Seçer: ‘Mersin Metrosu’nda Asıl İş Bundan Sonra’

baskan secer mersin metrosunda asil is bundan sonra
baskan secer mersin metrosunda asil is bundan sonra

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşiminde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer “Yeraltı Hafif Raylı Sistemi’nde asıl iş bundan sonra” diye konuştu

Mersinlilerin dört gözle beklediği Yeraltı Hafif Raylı Sistem’in Cumhurbaşkanlığı yatırım planına alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Yeraltı Hafif Raylı Sistem ile ilgili bu konuda geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yatırım programına alındı. 2019 yatırım programı. Bu bizim işimizi de açıkçası rahatlattı, çok teşekkür ediyoruz. Bu işi takip eden Sayın Bakan Lütfi Elvan’a da, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür ediyorum. Bizim arzu ettiğimiz buydu. Mersin’i ilgilendiren bir konu” ifadelerini kullandı.

Yeraltı Hafif Raylı Sistemi’nin yatırım programına alınması ile beraber kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan yanlış algılara da açıklık getiren Başkan Seçer, “Her şey hazır, para hazır, ihale edilmiş. Yeni yönetim bunu yapacak. Böyle bir şey yok. 350 milyon Euro da belediyenin benim odamdaki kasasında mı? Asıl maharet bundan sonra. Bu parayı bulmak, bunu ihale etmek, bunu gerçekleştirmek” dedi. Başkan Seçer sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bizden önceki yönetim bir müşavirlik firması ile anlaşmış, projeyi ihale etmiş. Toplamda müşavirlik firması ile proje miktarının tutarı 8 milyar 200 bin artı KDV. Geçmiş yönetim bunun 2 milyon 200 bin TL’sini ödemiş. Kalan 6 milyonu da benim yönetimdeki belediye ödeyecek. Bugüne kadar ne yapılmış? Bundan sonra ne yapılacağına bakmak için anlatıyorum. Yapılmış parayı biz ödeyeceğiz. Bundan sonra yap-işlet modeli ile bunu yapmamız lazım. Finans kaynağını kendimiz bulmamız lazım. Kendimiz borçlanmamız lazım. Bunu bütçeye almamız lazım. Bunun için siz de takdir edersiniz ki bu kadar büyük bir projeyi Hazine garantisi olmadan kimse bana vermez. Ben buradaki bugüne kadar önceki yönetimin ne yaptığını, bizim ne yapmamız gerektiğini anlatıyorum. Uzun lafın kısası, bu 350 milyon Euro’luk bir proje ortalama. Bu 50 milyon Euro üstüne de çıkabilir, revize edeceğiz, belki aşağı da inebiliriz. Yani iş bundan sonra. ‘Efendim biz her şeyi hazır ettik, artık yeni yönetime düşen de 4 buçuk yılda bunu yapmak. Yani her şey hazır, para hazır, ihale edilmiş. Yeni yönetim bunu yapacak’. Böyle bir şey yok. 350 milyon Euro da belediyenin benim odamdaki kasasında mı? Asıl maharet bundan sonra. Bu parayı bulmak, bunu ihale etmek, bunu gerçekleştirmek.”

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar