Çorlu Tren Kazası Duruşması 10 Eylül’de Başladı!

corlu tren kazasi durusmasi eylulde basladi
corlu tren kazasi durusmasi eylulde basladi

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek üzere hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrilmişti.

7’si çocuk, 25 kişi yaşamını yitirdiği, 328 kişinin de yaralandığı davanın, salonun yetersiz olması ve yaşanan olaylar üzerine ertelenen ilk duruşması, 600 kişilik salonunda 10 Eylül 2019 Salı günü başladı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu bulunan, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Temmuz ayındaki ilk duruşmada, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, duruşma salonuna alınma sırasında yaşanan arbededen, avukatların kendilerini sorumlu tutması nedeniyle davadan çekildiğini açıklamış, dosya Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. Mahkeme heyeti, davadan çekilmenin CMK’nin 30/2 maddesine uygun olmadığına karar vererek, dosyayı işlemlerin yapılması için yeniden 1. Ağır Ceza Mahkemesine geri göndermişti.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nin salonunda dün sabah başlayan ve bugün devam edilen duruşmaya, sanıklar TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

10 Eylül tarihinde başlayan duruşmaya 11 Eylül tarihinde de devam edildi.

İlk günkü duruşmada tutuksuz sanıkların savunmalarını yaptı.

Aileler adına açıklama yapan ve kazada oğlu Oğuz Arda ile babası Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz, adalet istediklerini söyledi. Öz, “Bugün katledilmiş olan canlarımız için buradayız. Davanın, olaydan bir yıl sonra başlaması insanlarımıza verilen değerinin göstergesidir. Bu dava sadece 4 sanıkla ilerleyemez. Biz tüm sorumluların yargılanmasını, herkesin adaletin karşısına çıkmasını istiyoruz. Son gücümüze kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. 25 insan gitmiş olabilir ama biz onlar için buradayız. Adalet rayların altında kalmasın” dedi.

Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreterimiz Rıza Ercivan’ın takip ettiği davaya İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Sadık Kısa ile Şube sekreteri Vedat Akbayer duruşmaya katılırken, CHP ve HDP’den çok sayıda milletvekili, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nunda aralarında yer aldığı 20’yi aşkın baro başkanı ve faciada hayatını kaybeden isimlerin yakınları da duruşmada hazır bulundular.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.