Muasır Medeniyet İçin Demiryolu

Ali Ihsan Uygun
Ali Ihsan Uygun

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un Raillife dergisinin Eylül ayı sayısında “Muasır Medeniyet İçin Demiryolu” başlıklı yazısı yayımlandı.

İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR UYGUN’UN YAZISI


Vatan müdafaası uğruna yüzbinlerce şehit veren milletimizin yorgun ve bitap düştüğü savaşların ardından kurulan Cumhuriyet’imizin ilk ve en önemli projelerinden birisinin demiryolları olması bir tesadüf değildir.

Çünkü demiryolu her alanda kalkınmanın adıdır: Sanayileşme, eğitim, kültür, sağlık ve spor demek, ülkemizin en önemli savunma silahı demektir.

“Demiryolları refah ve ümran tevlit eder.”

“Demiryolları bir memleketin toptan ve tüfekten daha mühim bir silahıdır.”

Demiryollarının savaşların kazanılmasında ve ülkenin kalkınmasındaki önemini bu sözlerle ifade eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından özellikle doğu bölgelerimiz başta olmak üzere ülkemizde demiryolu seferberliği başlatılmıştır.

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2003 yılından itibaren başlatılan projelerin başında da yeni bir demiryolu seferberliği yer aldı.

“Yol medeniyettir, demiryolu medeniyettir.” diyen demiryolu sevdalısı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan demiryolu seferberliği ile Yüksek Hızlı Tren projeleri başta olmak üzere bugüne kadar çok sayıda proje hayata geçirildi.

TCDD olarak, milletimize en iyi hizmeti sunabilmenin tarihi görev ve sorumluluğumuzun bilinciyle hızlı, güvenli ve konforlu yeni ulaşım projelerini devam ettirirken, sosyal ve kültürel projelerde de yer alıyoruz.

Bu amaçla Anadolu topraklarının Türklere ait olduğunun tarih sayfalarına altın harflerle yazıldığı 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinliklere tarihi ve milli bir kuruluş olarak biz de katıldık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümünde; bu vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onlara layık olabilmek adına gece-gündüz demeden çalışıyoruz.

İyi yolculuklar…sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar