Prof. Dr. Aksoy, ‘Raylı Sistem Trabzon’un Öncelikli Konusu Değil’

prof dr aksoy rayli aistem trabzonun oncelikli konusu degil
prof dr aksoy rayli aistem trabzonun oncelikli konusu degil

Prof. Dr. Aksoy, “Raylı sistem bugünün konusu değil” dedi, çarpıcı mesajlar verdi. Aksoy, yerel yönetimlere “Şehir hastanesi-raylı sistem gibi büyük yatırımlar yerine güney çevre ekspres karayolu yapılmalı” önerisinde bulundu.

Trabzon’un birçok noktasına hakim olan ve şehrin genel sorunlarını iyi bilen isimlerden Prof. Dr. Atakan Aksoy, raylı sistem, şehir hastanesi ve güney çevre yolu projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Raylı sistemin bugünün konusu olmadığını ifade eden Aksoy, “Şehir hastanesi-raylı sistem gibi büyük yatırımlar yerine ‘güney çevre ekspres karayolu yapılmalı” dedi. Belediyenin doğru hamleler yaptığının altını çizen Aksoy, “Bunu güney çevre ekspres karayolunu öncelleyerek sürdürmeli” ifadesini kullandı.

İşte Aksoy’un o açıklamaları:

PROJELERE KAYNAK SAĞLAMAK…

Trabzon’da son zamanlarda şehir hastanesi, raylı sistem gibi yatırımlar konuşulmaktadır. Epeyce bir süredir bu tür yatırımların gerçekleştirileceği, planlandığı vs dile getirilmektedir. Öncelikleri ortaya doğru koymak gerekmektedir. Trabzon’da bugünün konusu raylı sistem değildir. Raylı sistem yatırımının yatırım öncelikleri bakımından gündeme gelmesine önemli bir süre daha bulunmaktadır. Kaynakların verimli kullanılması ve sorunların çözümü noktasında, diğer projelere de kaynak sağlamak amacıyla öncelik güney çevre karayoluna verilmelidir.

BÜYÜK AVANTAJLAR OLACAK

İlk yatırım planında, şehrin 4.5km-5km gibi yaklaşık uzaklıktaki birimlerden (GÜNEYDEN SAHİL AKSI BOYUNCA) ve ilk etapta Trabzon şehir geçişi noktasında tünellere dayalı güney çevre karayolu başlatılmalıdır. Tünellere dayalı güney çevre karayolu hem yapım esnasında kendini önemli oranda finanse edecektir. Yani yapım maliyetini önemli oranda finanse etme üstünlüğüne sahiptir. Tünellere dayalı olarak büyük oranda geçeceğinden dolayı kamulaştırma avantajları oluşturacaktır.

OTOGAR YERİ MANTIKLI ANCAK…

Trabzon’un mevcut otogarının taşınmasını mantıklı değerlendiriyorum. Şehir merkezinin ortasındaki otogar, kavşak yetersizlikleri ve trafik sıkışıklıkları nedeniyle sorun oluşturuyor. Ana geçişte aşırı durma ve yavaşlamalar nedeniyle kaplamalar sürekli hasar görmekte. Otogarın belirlenen bölgeye taşınması yararlı olacaktır. Özellikle Kanuni Bulvarı ile etkileşim noktasında ve güney çevre karayolu yapıldığında onunla ve diğer bağlantılarla oluşacak etkileşimler noktasında otogarın yeri çözüme katkı sağlar. Ancak her hâlükârda gelinen nokta ve gecikmeler nedeniyle güney çevre karayolu önceliğine özellikle şehir geçişinde öncelik verilmeli.

BÜYÜK FAYDA SAĞLAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin batısında ve doğusunda oluşturulması hedeflenen zemin deponi alanları oluşturulması düşüncesi olumlu bir yaklaşım. Bu konu bölgesel olarak farklı yerel alanlarda inşaat faaliyeti sürdürecek olan yatırımcılar bakımından karlılık oluşturacak bir konudur. Bununla birlikte; taşınan zeminlerin türüne bağlı olarak depolama yerinde ayrıca bir fayda sağlanabilir.

TRABZON İÇİN GECİKTİ…

Tünellere dayalı güney ekspres yolu Trabzon şehrinin oldukça gecikmiş önceliğidir. Raylı sistem konusu bugünün konusu değildir. Trabzon’un sorunlarını büyük oranda çözecek olan güney çevre ekspres yolu belirtilen güzergahlarda hemen başlatılmalıdır. Belirtilen sorunların çözülmesiyle yeni zon bölgeleri oluşacak, yolculuklar ve nüfus artacak ve sağlanacak olan hızlı kalkınma ile diğer konuların çözümü için önemli alternatifler oluşacaktır.

GÜNEY ÇEVRE YOLU…

Özetle güney çevre karayoluna şehir geçişinde öncelik verilmelidir. Kaynaklar buraya aktarılmalıdır. 3 yıl içerisinde rahatlıkla bitirilebilir. Büyük oranda tünellere dayalı olmalıdır. Trabzon’u beş yıl içerisinde yine Doğu Karadeniz Bölgesinin öncü ili haline getirir. Trabzon’un hızlı kalkınması bölge illerine de büyük oranda katkı yapar. Trabzon’a şehir hastanesi ve raylı sistem öncelikleri yerine Trabzon Güney Çevre Yolu yapımına öncelik verilmesi doğru bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

KANUNİ BULVARI’NIN DEVAMI

Boztepe’de arızalı arazi oluşturan tünel geçişlerinin ortaya koyduğu kötü görüntü inşaat faaliyetleri sonrasında alınacak peyzaj önlemleriyle giderilebilir. Yeşillendirme çalışmaları, özellikli kâgir duvar ve kaplama yapılar ile tamamlayıcı müdahaleler yapılabilir. Güney çevre karayolu tünellere dayalı olarak gerçekleştirilmiş olsaydı Trabzon’un sorunları aşılmış olacaktı. Kanuni Bulvarı’na ve bu bağlamda yapılan harcamalara büyük oranda gerek kalmayacak olup Trabzon çok daha modern bir şehir olarak varlığını sürdürebilecekti. Şu aşamada planlanan yol Çukurçayır ardı bölgelerini geliştirecek ve yine de kısmi bir çözüm olacaktır. (Karadenizgazetesi)

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.