YHT Sivas’ı Metropol Kent Yapacak

yht sivasi metropol kent yapacak
yht sivasi metropol kent yapacak

Yanlış uygulanan demiryolu projeleri yüzünden yıllar önce Sivas Demiryolu Şehri iken bu günlerde o konumdan çok uzak kalmıştır. Sivasın gelişmesi için iki önemli faktör yüksek hızlı tren ve TÜDEMSAŞ’ın geliştirilmesidir. Yüksek hızlı tren seferleri başlayınca Sivas’a kolay ulaşım ile birlikte para akışı ve yatırımlarda başlayacaktır.

HIZLI TREN YOLCULUĞU GÜVENLİ KONFORLU VE UCUZ

TÜDEMSAŞ gelişirse şu anki Sivas piyasasına akan aylık 10 milyon TL, 40 milyon TL ye çıkacaktır. Bu iki faktör Sivas’ta işsizliği bitirecek ve sanayileşmenin yerleşmesine sebep olacaktır. Yarı mamül, mamül olarak iç ve dış piyasaya sevk yapılarak TL ve döviz girdisi sağlanacaktır.

SİVASIN İKİ ŞANSI VAR TÜDEMSAŞ VE YÜKSEK HIZLI TREN

Hızlı trenin 2 saat yolculuk süresince 9 istasyonda durması planlanıyor. Ankara’dan sonra Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli’nden sonra Sivas’a ulaşacak. Buralardan geçen Hızlı tren yerleşim yerlerine hem ticari hem sosyo-kültürel değer katacak olması bu illerin tanıtımı daha etkin hale gelmesiyle turizmi canlandıracak ülke ekonomisine katma değer sağlayacak, firmaların iş yapabilirliği artınca üretimi destekleyen iş gücü yaratabilen yan sanayi kuruluşların buralarda daha etkin verimli hale gelmesi büyük kentlerdeki nüfus artışını durdurmak ve diğer illere teşvik sağlanması nüfus dağılımındaki dengeyi de sağlayacaktır.

YHT 2020 ‘NİN HAZİRAN AYINDA BİTEREK TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLAYACAK

Ankara’dan doğuya açılan kapı niteliğinde olan Sivas ve Kayseri’ye verilecek önem, ülke mozaiğini oluşturan toplum topyekun iş istihdamıyla daha iyi kalkınmaya imkan yaratacak ulaşımıyla sanayisiyle teknolojisiyle bilimle ve eğitim gibi alanlarda daha ilerlemenin isteği mevcuttur.

Abdullah peker
Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.