2020’de Yeni YHT Setleriyle YHT Seferleri Artacak

de yeni yht setleriyle yht seferleri artacak
de yeni yht setleriyle yht seferleri artacak

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Kuşadası’nda gerçekleştirilen “TCDD Taşımacılık AŞ 2019 Yılı Güz Dönemi Hizmetiçi Eğitim Programı” kapsamındaki seminerlere katıldı.

Burada katılımcılara bir konuşma yapan Yazıcı, 2003 yılından bu yana izlenen ulaşım politikaları ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının çatısı altında karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşım modlarının dengeli ve planlı bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiğini, bu hedefe ulaşmak için ulaştırma ailesinin her ferdine büyük bir sorumluluk düştüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

“2019 yılı bahar döneminde 950, güz döneminde 850 personel eğitime katıldı”

“Ulaşım politikaları ile ufku açılan, dünyanın en hızlı gelişen teknolojisine sahip demiryolu sektörümüzün ihtiyaç duyduğu nitelikte insan kaynağının sağlanmasında hizmetiçi eğitimlerin önemi ve katkısı büyüktür. 2019 yılı bahar döneminde 950, güz döneminde 850 mesai arkadaşımın bu eğitimlerle görevlerini daha iyi daha güzel yerine getireceklerine inancım tamdır.”

“2020’ de yeni YHT setleriyle YHT seferleri artacak”

Önümüzdeki beş yıl içerisinde işletilen bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolu ağına bin 870 kilometre yüksek hızlı tren ve bin 290 kilometre hızlı demiryolu hattının eklenmesinin söz konusu olduğun dikkat çeken Yazıcı, Marmaray ile Avrupa kıtasına geçerek Halkalı’ya kadar hizmet veren yüksek hızlı trenlere talebin gittikçe arttığını belirtti.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattının işletmeye açılması için geri sayım başlamıştır. 2020 yılında yeni YHT setlerinin temin edilmesiyle YHT seferlerimiz de artacaktır. Doğu Ekspresinin yoğun ilgi görmesi nedeniyle Ankara-Kars hattına sefere koyduğumuz Turistik Doğu Ekspresine binlerce yatak talebinde bulunulmuştur. Van Gölü Ekspresimize de her geçen gün talep artmaktadır. Uluslararası yolcu taşımacılığında da İstanbul-Sofya, Van-Tahran trenlerinin yanı sıra Trans Asya Ekspresi sefere konulmuştur.”

“İran ile yıllık bir milyon ton yük taşıması hedefleniyor”

Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu ulaşımına imkan veren Demir İpekyolu olarak bilinen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Trans Hazar Uluslararası Demiryolu Güzergahının Çin başta olmak üzere bölge ülkelerinin yoğun ilgisini çektiğine vurgu yapan Yazıcı, bu hat üzerinden dokuz destinasyonda yapılan yük taşımalarının arttığını ve BTK’da yolcu taşımacılığının başlaması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

“ Marmaray’da günde 420 bin yolcu”

İran ile blok tren uygulaması ve uygun tarife politikası ile taşımaların arttığını ve yıllık bir milyon tona çıkarılmasının hedeflendiği bilgisini veren Yazıcı, Marmaray’ın tamamımın hizmete girmesiyle günlük yolcu sayısının 220 binden 420 bine ulaştığını, gelecekte bu rakamın bir milyonu aşmasının beklendiğini ifade etti.

Genel Müdür Kamuran Yazıcı, seminerlere katılarak personeliyle birlikte durum değerlendirmesi yaptı.

Günceleme: 10/10/2019 11:26

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*