Antalya, Monoray ve Metro İle Tanışacak

antalya monoray ve metro ile tanisacak
antalya monoray ve metro ile tanisacak

Liman ile Antalyaspor stadyumu arasında monoray yapmayı planladıklarını bildiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı Dr. Cem Oğuz, “Kaynak bulursak stadyumdan batıp Kundu’ya kadar yaklaşık 16 kilometrelik kısımda metro planımız var” dedi. Oğuz, Antalya’yı Hop On Hop Off denilen iki katlı otobüslerle tanıştırmak istediklerini de belirtti.

Dr Cem Oğuz
Dr Cem Oğuz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı, ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cem Oğuz, İMO Antalya Şubesi’nde “Antalya’ya dair her şey” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Belediye olarak gerçekleştirmekte oldukları ve gelecekte hayata geçirecekleri çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgi aktaran Oğuz, Antalya’yı monoray ve metro ile tanıştıracaklarının müjdesini verirken, Tünektepe’nin de eski haline getirileceğini bildirdi. Söyleşiye çok sayıda mimar ve inşaat mühendisinin yanı sıra ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, JMO Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, HAKMO Başkanı Ufuk Sönmez, Peyzaj Mühendisleri Odası eski Başkanı Lokman Atasoy ve ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar da katıldı.

“NÜFUS BAKIMINDAN 5’NCİ BÜYÜK İL”

2 milyon 426 bin nüfuslu Antalya’nın, 20 bin 177 metrekare yüzölçümüne, 640 kilometre kıyı bandına, 19 ilçe ve 913 mahalleye sahip olduğuna dikkat çeken Dr. Cem Oğuz, nüfus bakımından 5’nci, araç sayısı bakımından 4’ncü ve motosiklet sayısı bakımından da 2’nci büyük il olduğuna dikkat çekti. Antalya’nın nüfusunun her yıl 2 kat arttığına işaret eden Oğuz, yönetilmesinin çok kolay olmadığını belirtti. 16 milyonluk turist hedefini hatırlatarak geçen yıl 14 milyon turistin geldiğini kaydeden Oğuz, 2.5 milyonluk nüfusun üzerine gelen 14 milyon insanın kent üzerinde büyük bir yük olduğunu dile getirdi.

“ANTALYA’NIN ÇILGIN PROJELERE İHTİYACI YOK”

İyi bir Antalya için neler yapılması gerektiği konusunda uygulayıcı olarak fırsat bulduklarını belirten Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in gerekliği desteği verdiğini kaydetti. Böcek’in ‘Biz birlikte yaparız’ sloganına dikkat çeken Oğuz, “Önümüzdeki süreç içerisinde bu sloganı yerine getireceğiz. Hep birlikte, ortak akılla, doğru çözümleri birlikte bulacağız. Kamu kaynaklarını sarf etmeden, kamu yararına projeleri Antalya’ya kazandırmamız gerekiyor. Antalya’nın buna ihtiyacı var. Antalya’nın çılgın projelere ihtiyacı yok. Mutlu insanların olacağı, insanların refah içerisinde yaşayabileceği bir kent olmalı” dedi.

“BORCUMUZ 6 MİLYAR 200 MİLYON LİRA”

2014 seçimleriyle birlikte Bütünşehir Yasası’nın hayata geçtiğini hatırlatan Oğuz, büyükşehirlerin bu uygulamadan memnun olmadığına işaret etti. “30 Büyükşehir’in ciddi anlamda borç yükü var” diyen Oğuz, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de 6 milyar 200 milyon lira borcu olduğunu hatırlattı.

“İYİ KURGULAMA GEREKİYOR”

Altyapı sistemlerinin, kent planı ve yönetimin iyi kurgulanması gerektiğini söyleyen Oğuz, bu konuda en büyük görevin yerel yönetimlere düştüğünün altını çizdi. Kent içi ulaşımın büyük bir sorun olduğunu bildiren Oğuz, “Yolları, ana arterleri iyi planlayamazsanız kent içi ulaşım en büyük problem haline geliyor. Su kaynakları, havza yönetimi ve barajları iyi kurgulamanız lazım. Hâlâ Antalya’nın içme suyunu Manavgat’tan mı, Karacaören’den mi getirelim? Yeraltı sularını tartışıyoruz. İçme suyu önümüzdeki süreçte bir çözüm istiyor. Kanalizasyon sistemi daha yeni sayılır. Yağmur suyu büyük bir problem. Bunların iyi yönetilmesi lazım. Katı atık yönetimi iyi yapılmalı. Enerji dağıtım şebekeleri iyi kurgulanmalı. Doğal afetlerle ilgili hazırlık yapılmalı. Bu zamana kadar bunlar iyi kurgulandı mı? Bir düşünün” diye konuştu.

“YERELDEN KALKINMA MODELİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Antalyalıların kendilerine planlı, kurallı ve kimlikli bir kent yaratılması için görev verdiğini vurgulayan Oğuz, “77 projemizi bu çatı altında kurguladık. Hayat kalitesi ve yaşam standardını yükseltmeyi planlıyoruz. Yerelden kalkınma modelini hayata geçireceğiz. Uzun zamandır çözülememiş problemleri çözmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“ANTALYA’DA KÜÇÜK BİR İL YAPILANACAK”

Antalya’da yeni yapılaşmaların olacağı alanların dikkatli planlanarak uygulanması gerektiğini kaydeden Oğuz, Kepezaltı – Santral’deki kentsel dönüşümü hatırlattı. Fiziki gerçekleşmenin yüzde 65 civarında olduğunu söyleyen Oğuz, 1 yıl içerisinde inşaatların tamamlanacağını ifade etti. Orada yaklaşık 70 bin kişinin yaşayacağını belirten Oğuz, “Kepez’in 19 mahallesinde yaklaşık 2 bin hektarlık alanda dönüşüm olacak. Kırcami 1500 hektarlık bir alan. Çalkaya 1400 hektarlık bir alan. Konyaaltı’nda da 400 hektarlık alan, imar uygulamalarının yapılacağı ve nüfusun yaşayacağı konumda. Antalya’da küçük bir il yapılanacak. Altyapı sorunlarını çözmeden buralarda imarın olması büyük sorunlar getirir. Bunların çözülmesini sağlamamız gerekiyor” açıklaması yaptı.

“290 BİN YAPI VAR”

2017 verilerine göre Antalya’da 290 bin yapı bulunduğunu belirten Oğuz, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa’da 125 bin civarında yapı olduğuna işaret etti. Yapıların yüzde 42’sinin 15 yıllık, yüzde 31’inin 16-30 yıllık, yüzde 27’sinin 30 yıl ve üzeri yaşta olduğuna dikkat çeken Oğuz, 3’te 1’inin ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olduğunu bildirerek, “Yapı kalitesi yüzde 28’nin kötü durumda. Yüzde 34’ü orta ve yüzde 38’i iyi durumda” dedi.

“MASTER PLANI BOŞU BOŞUNA YAPILACAK”

2013 yılında çıkan kentsel dönüşümle yık-yap yapıldığına işaret eden Oğuz, 10 bin yapının Kentsel dönüşüm Kanunu’ndan yararlandığını söyledi. İmar barışı kapsamında 160 bin yapı kayıt belgesi verildiğini dile getiren Oğuz, 110 bin yapının imar barışından faydalandığını söyledi. 160 bin yapının kentsel dönüşümden faydalanmasının önünün tıkandığına dikkat çeken Oğuz, imar barışıyla kentsel dönüşüm kanunu çakıştığında bundan sonra yapılacak master planlarının boşu boşuna yapılmış olacağını söyledi. Oğuz, “Bir sürü para harcanacak ama uygulamada hiçbir şey yaptıramayacağımız bir plan olarak karşımızda duracak” ifadelerini kullandı.

TAŞ OCAĞI VE HES TEPKİSİ

Turizm kenti Antalya’da taş ve maden ocaklarına ruhsat verilmesinin yanlış olduğunu belirten Oğuz, mühendis olarak desteklemelerine rağmen bir çayın üzerine 8 tane HES yapılmasının da yanlış olduğuna dikkat çekti. Oğuz, Vakıf Çiftliği, Dokuma alanı, mezarlık ve Narenciye’nin kentte korunabilen alanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

“SAHİLLERİ KORUMAMIZ GEREKİYOR”

Antalya’da denize girilebilecek 6.5 kilometrelik Konyaaltı Sahiliyle 4 kilometrelik Lara Sahili olduğuna dikkat çeken Oğuz, “Bu sahilleri korumamız gerekiyor” diyerek Boğaçayı Projesi nedeniyle yaşanabilecek kıyı erozyonundan dolayı Konyaaltı Sahili’ni kaybetme riskinin olduğunu söyledi. Oğuz, Lara Sahili’nde Kruvaziyer Limana ihtiyaç olmadığını da belirtti.

“KONYAALTI SAHİLİNE 8 AYDA 12 MİLYON LİRA HARCADIK”

Konyaaltı Sahili kıyı projesi için 254 milyon lira harcandığına dikkat çeken Oğuz, Boğaçayı Projesi için de 131 milyon lira harcandığını bildirdi. Temizlik, peyzaj, bakım onarım, güvenlik, temizlik malzemeleri gibi giderlerin belediyeye ait olduğunun altını çizen Oğuz, Konyaaltı sahiline 8 ayda 12 milyon lira para harcandığını bildirdi.

MELTEM ÜNİVERSİTE ARASINA KÖPRÜLÜ KAVŞAK

Kent içi ulaşım probleminin ulaşım planlaması, çevre yolları, toplu taşımanın iyileştirilmesi ve akıllı ulaşım sistemleriyle çözülebileceğinin altının çizen Oğuz, herkesin uyduğu bir ulaşım planı hazırlayacaklarını bildirdi. Trafiğin çevre yollarına verilerek rahatlatılacağını belirten Oğuz, Batı, Kuzey-Batı ve Kuzey çevre yollarının kent içi ulaşıma büyük katkı yapacağını söyledi. Duraliler, Yeni Sanayi ve Uncalı köprülü kavşak çalışmalarının yakında başlanacağını belirten Oğuz, bitirmek zorunda oldukları 3’ncü etap raylı sistemi kapsamında üniversite ile Meltem arasında köprülü kavşak yapılacağını bildirdi. Oğuz, Meltem’deki köprülü kavşak yapıldıktan sonra Antalyaspor kavşağının kapatılacağını kaydetti. Küçük dokunuşlar yapacaklarını söyleyen Oğuz, Milli Egemenlik Caddesi ve Atatürk Caddesi’ndeki bisiklet yollarının değiştirileceğini de belirtti.

MONORAY VE METRO PLANI VAR

Limandan stadyuma kadar orta refüjden monoray yapmayı planladıklarını bildiren Oğuz, “Kaynak bulursak stadyumdan batıp Kundu’ya kadar yaklaşık 16 kilometrelik kısımda metro planımız var” diye konuştu. Oğuz, Antalya’yı Sarısu’daki teleferik ile Düden Şelalesi’nin döküldüğü alan arasında Hop On Hop Off denilen iki katlı otobüslerle tanıştıracaklarını da kaydetti.

MÜZELER KOMPLEKSİ HAZIRLANIYOR

Seçim öncesi 32 ihale yapıldığını hatırlatarak karar vermeleri gerektiğini belirtip bazı projelerin iptal edildiğine dikkat çeken Oğuz, Kınık Hali projesinin 505 milyon lira olduğuna işaret etti. Doğu Garajı ve eski stadyum alanındaki projelerin, müzeler kompleksinin tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Oğuz, Atatürk Kapalı Spor Salonu ile ilgili karar vermeleri gerektiğini belirtti.

“TÜNEKTEPE ESKİ HALİNE GETİRİLECEK”

Tünektepe’nin eski haline döndürüleceğini dile getiren Oğuz, “Tünektepe’yi eski haline getiriyoruz. Döner gazinoyu eski kimliğine döndüreceğiz. Projeler hazır. Halkın kullanacağı güzel bir yaşam alanı olacak” dedi.

“SARISU BELEDİYENİN UHDESİNDE”

Sarısu’nun 2029 yılına kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini ve yaklaşık 15 milyon liralık yatırım yapıldığını bildiren Oğuz, “3 yıl önce C tipi mesire alanından D tipi mesire alanına geçiş için protokol feshedilmiş, fakat 3 yıllık zaman içerisinde o protokolün yenilenmesi unutulmuş. Bakanlık oranın tahsisini tekrar ihale yöntemiyle vermek istiyor. Büyükşehir oraya bir yatırım yapmış. İşletilmesi gerekiyor. Başkanımız Bakan ile görüştü. Sanırım devam edecek. Sarısu belediyenin uhdesinde” şeklinde konuştu.

“TASARRUF EDİYORUZ”

Belediyede tasarruf uygulamasına geçildiğine dikkat çeken Oğuz, “Kaynak şuan için borçlanma ve tasarruf. Şuan tasarruf ediyoruz. Ciddi bir tasarruf genelgesi yayınlandı. Halkın yararına, yapı maliyeti düşük projelerle bu süreci geçireceğiz. Doğru yatırımlar yapacağız” dedi.

PLAKET VERİLDİ

Konuşmanın ardından İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı tarafından Dr. Cem Oğuz’a plaket takdim edildi. Söyleşi, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. (Antalyasonhaber)


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar