Batman Diyarbakır Demiryolu’nda Tren Kazalarını Azaltacak Proje

batman diyarbakir demiryolunda tren kazalarini azaltacak proje
batman diyarbakir demiryolunda tren kazalarini azaltacak proje
Abone Ol  


Birleşik Taşımacılık İşçileri Sendikası (BTS) Diyarbakır Şube Başkanı Nusret Basmacı, Batman-Diyarbakır arası tren seferlerinde kaçak hemzemin geçitlerinden kaynaklı her ay 4–5 tren kazası olduğunu belirterek, yetkililerin bir an önce tedbir alması gerektiğini dile getirdi.

Tren hattının geçtiği yerleşim yerlerinde araçların geçişleri için bariyerli güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşların kendi imkânları ile oluşturduğu kaçak geçitlerde ciddi kazalar meydana geliyor. BTS Diyarbakır Şube Başkanı Nusret Basmacı, yaşanan kazalara dair verdiği demeçte, raylı sistemin bu kazaları azaltacağına dikkat çekti. Şehirlerin gelişmesinden kaynaklı insanların ihtiyaçlarına yönelik demir yolları üzerinde geçitler açtığını söyleyen Basmacı, “Mesela esnaf geliyor dükkânı işlek olsun diye yol açıyor. Yine geçen hafta Batman’da olan tren kazasında yol yüksek olmasına rağmen oradaki halk merdiven yapmış. Bu şekilde oradan geçiyor. Demir Yolları Müdürlükleri, bu geçitleri kapatıyor ancak kalıcı çözümler için valiliklerin, belediyelerin bir an önce tedbir alması gerekiyor” dedi.

HER AY 4–5 KAZA OLUYOR

Batman’da şehir içinde her ay 4–5 tren kazası olduğunu belirten Basmacı, “Ölümle sonuçlanan tren kazaları oluyor. Hem maddi hem de manevi bir sürü insan mağdur oluyor. Makinistler 70 yerine 20-25 süratle gitmesine rağmen yine de kazaların önüne geçilemiyor.

Diyarbakır-Batman arası tren seferlerinde aylık yüz bin yolcu taşınıyor. Biletler tükeniyor. Yolcu taşımacılığının daha çok ve hızlı olması için batıdaki gibi artık bu hatlarda da raybüsler kullanılması gerekiyor. Bu yüzden raybüs talebiyle başlatılan imza kampanyalarını önemli ve yerinde buluyorum” dedi. (Batmansonsöz)

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar