Bursa Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Ne Oldu?

bursa milletvekili kayisoglu yht projesi ne oldu
bursa milletvekili kayisoglu yht projesi ne oldu

Bursa Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Ne Oldu? : CHP Bursa Milletvekili, TBMM Divan Katip Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a Bursa Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ne zaman bitirileceğini sordu.


Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin temelinin 23 Aralık 2012 tarihinde atıldığını hatırlatan Altaca Kayışoğlu, “Temel atma töreninde konuşan ilgili bakanlar 2016 yılında Bursa ile Ankara arasındaki mesafenin 2,5 saate düşeceğini belirtmişlerdi. 2016 yılının üzerinden neredeyse üç yıl geçti. Bursalılar Ankara’ya hala karayoluyla gidiyor. Bursa Ankara arası hala beş buçuk saat” dedi.

Bursa Ankara YHT

YHT Projesi’yle ilgili gecikmeleri TBMM gündemine taşıdıkları süreçlerde iktidar kanadının Bursa kamuoyunu oyalayan açıklamalar yaptığına dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bursalılara sürekli olarak müjde verir gibi haberler verdiler. 2016 yılında neden bitirilmediğinden çok yeni tarihler vererek Bursa kamuoyunu yanıltmayı tercih ettiler. 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesinde iktidar milletvekilleri Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 2020’de bitirileceğini 4 yıllık bir gecikmeyi unuttururcasına müjdeliyorlardı. Oysa Balat-Yenişehir hattının fiziki olarak gerçekleşme oranı bile gösteriyor ki bu tarihte projenin bitmesi imkansız. Kaldı ki projenin ikinci etabı olan Yenişehir-Bilecik Osmaneli hattının ihalesi de eylül ayı içinde iptal edilmiş durumda.”

Bursa-Ankara YHT Projesi’yle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Altaca Kayışoğlu, “Artık yılan hikayesine dönen Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Projesi’nin bitirilmesini bekliyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’dan beklentimiz şu; anladık, verdiğiniz tarihlere uyamıyorsunuz en azından Bursalıları yanıltmayacak gerçekçi bir tarih verin. Bu amaçla konuyu Meclis’e taşıyıp, Bakan Turhan’a sorduk; Bursa-Ankara Yüksek hızlı Tren Projesi ne zaman bitecek” diye konuştu.

Türkiye Yüksek Hızlı Tren Haritasısohbet


2 Comments

  1. YHT bitiş tarihini önce 2016, sonra 2017,2018,2019 ve 2020 dediler. Oysa 2030 da ancak bitebilir. Bursa’yı yanılttılar, aldattılar.

  2. Bursalıları resmen kandırdılar ama Bursalılar akp yi birinci parti yaptı

Yorumlar