İMO Bursa Şube’nin Hızlı Tren Beklentisi

imo bursa subenin hizli tren beklentisi
imo bursa subenin hizli tren beklentisi

Bursa’nın trene olan hasreti kısa vadede bitecek gibi görünmüyor.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın dünkü açıklamasında Bursa’nın bu hasretinin ancak 2023’te biteceğine dönük beyanları var ama ortada halen Yenişehir Osmaneli bağlantısının altyapı ve Bursa-Osmaneli üstyapı, sinyalizasyon, elektrifikasyon, telekominikasyon ihalesine ilişkin de net bir tarih verilmiyor.

Muğlak ifadeyle, ‘bütçe imkanları doğrultusunda yıl sonuna kadar ihalenin yapılacağı’ belirtiliyor.

Tam da bu açıklamayı okurken, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak aradı.

Elektronik postamıza İMO’nun Ulaşım Komisyonu’nun Bursa Hızlı Tren projesinin akıbetine ilişkin raporunu gönderdiğini söyledi.

Gerçi projenin adı artık hızlı tren değil.

Buna ilişkin gelişmeyi büyüğümüz Ahmet Emin Yılmaz köşesinde geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Bursa’nın projesinin adı ve statüsü yüksek standartlı demiyoluna dönüştü.

İMO raporun da buna şu satırlarla dikkat çekiliyor;

“Hızlı trenin de kentimiz için önemini birçok kez belirttik. Fakat geçtiğimiz günlerde kentimizden geçmesi planlanan Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli olan Bursa-Bilecik (Osmaneli) Hızlı Demiryolu Projesi’nin, maliyet gerekçesi ile Yüksek Standartlı Demiryolu olarak değiştirilmesi hayal kırıklığına uğrattı. Bursa stadyumdan, metroya kadar her alanda ‘kendi göbeğini kendisi kesmekte’. Ürettiği katma değere karşın Ankara’nın desteğini yeterli derecede alamayan bir kent.”

İMO Ulaşım Komisyonu’nun bu satırları aslında başkente de bir mesaj.

Açıkçası, başkentteki karar vericilere, “Bu şehrin hakkını teslim etmiyorsunuz” demeye getiriyorlar.

Raporda tren çeşitlerine vurgu yapılıyor, Türkiye’nin hızlı tren ağına ve yatırımlarına dikkat çekiliyor.

Bursa projesinin temelinin 2012 sonunda atıldığı hatırlatılıyor.

Bir fırsatın kaçırıldığı, İstanbul’a Osmaneli yerine Osmangazi Köprüsü’nde gitmenin önemine şöyle dikkat çekiliyor;

“Mühendislikte keşke kelimesi pek sevilmez ama İMO Bursa Şubesi’nin geçmişten beri savunduğu gibi ‘Hızlı trenle keşke Osmangazi Köprüsü’nden bağlantı ile İstanbul’a ulaşsaydı’.

Bunu sağlamak mümkün olamamışken bir de hızlı tren olarak düşünülen sistemin yüksek standartlı demiryolu olarak revize edildiğini öğrendik. Buna gerekçe olarak topoğrafyanın zorluğu ve maliyet gösteriliyor. Bursa’nın geciken demiryolu bağlantısının hızlı tren standartlarında ve proje başı olan Bandırma’ya da daha kısa hat olan Gemlik Limanı’na (deniz bağlantısı) bağlanması Bursa’mızın hakkı. Bu sayede Bursa dışında Eskişehir ilimizde demiryolu hattı ile en kısa mesafeden denize ulaşmış olacak. Umarım TCDD bu önerimizi dikkate alır ve kısa zamanda hem yük hem de yolcu olarak kendini amorti etme şansı olan Bursa hattını hızlı tren statüsünde kısa zamanda tamamlar.”

İMO şu satırlarla da Bursa’daki STK’ların ve siyasilerin harekete geçmesini istiyor:

“İMO Bursa Şubesi olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hiçbir hizmet yarım kalmayacak, hiçbir yatırım, hiçbir proje, hiçbir eser atıl kalmayacak’ sözünden yola çıkarak, Bursa için başlanan projelerinde söz verildiği şekilde tamamlanacağına inanıyoruz. Hem siyasilerimizin hem de sivil toplum kuruluşlarımızın kentin son biletini kaybetmemesi için harekete geçmesini diliyoruz.”

Hakkın teslim etmek gerek.

İMO Bursa Şubesi öteden beri bu konuda duyarlılık gösteriyor.(Olay– İhsan Aydın)


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar