Karşıyaka Çiğli Tramvay Projesinde Son Durum

karsiyaka cigli tramvay projesinde son durum
karsiyaka cigli tramvay projesinde son durum

Karşıyaka Çiğli Tramvay Projesinde Son Durum : Nisan ayında faaliyete geçen Karşıyaka Tramvayı’nın Çiğli yönüne uzatılması amacıyla hazırlanan proje, İzmir Valiliği tarafından onaylandı ve ÇED süreci başlatıldı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep üzerine tramvayın Çiğli yönüne uzatılması için kolları sıvamıştı.


Projenin geleceği ile ilgili olarak ise önemli bir gelişme yaşandı. “Çiğli Tramvay Hattı” projesi için hazırlanan dosya İzmir Valiliği’ne sunuldu. Yapılan değerlendirmelere göre, dosya Çevresel Etki Değerlendirilmesi, yönünden uygun bulundu ve ÇED süreci başlatıldı.

İKİ ETAP HALİNDE YAPILACAK

Çiğli’de oturan vatandaşların ulaşımını büyük ölçüde rahatlatacak olan tramvay hattı, 14 istasyon olacak. İki etap halinde yapılacak olan tramvay hattının ilk etabının 2019, ikinci etabının ise 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

250 milyon TL’ye mal olması beklenen 11 kilometrelik hatta 14 istasyon olacak. Mavişehir İZBAN Deposu bitimindeki Ataşehir İstasyonu’ndan başlayacak olan tramvay, Atatürk Organize Sanayisi’ne uzayacak.

Tramvayın ilk etabı Ataşehir-Çiğli İZBAN-Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi arası olacak. İkinci etap ise Ata Sanayi Sitesi, Katip Çelebi Üniversitesi üzerine Atatürk Organize Sanayi Sitesi’nden geçerek İstasyonaltı Mahallesi kavşağındaki hat ile birleşerek Ataşehir İstasyonu’nda son bulacak.

YAYA VE BİSİKLET ERİŞİMİ İÇİN ÜST GEÇİT

Proje kapsamında Mavişehir ile Ataşehir arasındaki yaya ve bisiklet erişimi ile ilgili talepler üzerine, bu bölgede bir de üst geçit yapılacak. İzmir Çevreyolu üzerinden ve Atakent Kavşağı’nın batısından geçmesi planlanan tramvay hattı ile birlikte bisiklet ve yaya yolunun da yer aldığı bir üst geçit yapılacak.

Karşıyaka Çiğli Tramvay Haritasısohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar