KDC İle Rusya Arasında 500 Milyon Dolarlık Demiryolu Anlaşması

kdc ile rusya arasinda milyon dolarlik demiryolu anlasmasi
kdc ile rusya arasinda milyon dolarlik demiryolu anlasmasi

23 Ekim’de Soçi’de, Rusya-Afrika Ekonomik Forumu çerçevesinde, Rusya Demiryolları Birinci Genel Müdür Yardımcısı Alexander Misharin ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC) Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Didier Mazengu Mukanzu 500 milyon dolarlık demiryolu anlaşması imzaladı.


Afrika basınındaki haberlere göre, Rusya Demiryolları Şirketi’nin (RZD) internet sitesinden yapılan açıklamada, Soçi’de düzenlenen Rusya-Afrika Ekonomik Forumu sırasında RZD yetkilileri ile KDC Ulaşım ve İletişim Bakanı Didier Mazengu Mukanzu arasında, KDC’deki demir yolu ağının onarımı ve genişletilmesi üzerine iyi niyet anlaşması imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, projenin KDC’deki demir yollarının modernizasyonu, inşası ve lojistiğinin geliştirilmesini içerdiği ve 500 milyon dolar tutarında olduğu ifade edildi.

KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, anlaşmayla ilgili olarak 10 Kasım’da Rusya’dan bir heyetin başkent Kinşasa’ya geleceğini belirtti.

Rus medyasına göre, Nijer, Gine ile KDC, ABD ve Avrupa Birliği’nin yaptırım uyguladığı Rus iş adamı Konstantin Malofeyev ile 2,5 milyar dolar tutarında petrol ve ulaşım anlaşmasına vardı.

Diğer yandan, Moskova yönetimi, bu yıl içinde Afrika’ya 4 milyar dolar değerinde silah satışı yapmayı planlıyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar