Kuşak Yol’un Ülke Ülke Simge Projeleri

kusak yolun ulke ulke simge projeleri
kusak yolun ulke ulke simge projeleri

Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında birçok ülkeye yaptığı yatırımlardan en çok öne çıkanları derledik


Çin Halk Cumhuriyeti, 2013 yılından bu yana hayata geçirmeye devam ettiği Kuşak Yol Projesi kapsamında birçok ülkeye milyarlarca dolarlık yatırım yaptı. Afrika’dan Avrupa’ya, Asya’dan Ortadoğu’ya kadar uzanan yatırımlardan simge halinde gelenleri derledik.

Türkiye: Avcılar’daki Kumport Limanı’na ortak olan Çin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki İtalyanlara ait payı almak istiyor. Çin’in Adana’daki 1.7 milyar $’lık termik santral inşaatı başladı. 2005-2018 arasında Çin, Türkiye’ye 15 milyar $’a yakın yatırım yaptı.

Yunanistan: Ülkenin en büyük limanı başkent Atina yakınlarındaki Pire, Çin’in Cosco Group Limited şirketine satıldı.

İtalya: Kuşak Yol’u kabul eden ilk G7 üyesi olan İtalya ile Çin arasındaki Trieste Limanı’nın satışı konusunda görüşmeler sürüyor.

ORTADOĞU İLE YAKIN İLİŞKİ

İran: Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den İran’ın başkenti Tahran’a tren hattı tamamlandı. 2 bin 300 kilometrelik hatta yük tren seferleri başladı. Hat aynı zamanda İran’ı Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile de birbirine bağladı.

Suudi Arabistan: Riyad yönetimi 2030 Ulusal Stratejisi’ni Kuşak Yol’a göre kurdu. Mekke-Medine arasını yaklaşık 1 saate indirecek Harameyn Hızlı Tren hattını Çinli şirketler yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri: Ülkenin resmi petrol şirketine Çin devleti ortak oldu. 2010’da 17 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017 yılında 60 milyar dolara yaklaştı. Çinli Yiwu firması Cebel Ali isimli liman bölgesine 2,4 milyar dolarlık depolama ve nakliye istasyonu kuruyor.

İsrail: Pekin ile Tel Aviv arasında serbest ticaret görüşmeleri sürüyor.

ORTA ASYA ÜLKELERİNDE CİDDİ ARTIŞ

Kazakistan: Horgos Bölgesi Çin’den Amsterdam’a tren hattının merkezi. Kazakistan’ın başkentinde Çin’in desteği ile yapımı devam eden 1.9 milyar dolarlık tren hattının da gelecek yıl açılması bekleniyor.

Kırgızistan: 1.3 milyar dolarlık Çin merkezli 4 ana proje Kırgızistan’da hayata geçiriliyor. Bunlardan biri olan başkent Bişkek’ten 520 kilometre uzaklıktaki Narın’a otoban çalışması.

Tacikistan: Çin’in yatırımları %160 arttı. Son 20 yıl içinde Çin, Tacikistan’da 50’den fazla büyük proje başlattı. Bunlar arasındaLolazor-Khatlon ve Kuzey-Güney enerji dönüşüm hatları, yollar, Duşanbe ile Kulyap arasındaki yolda bulunan tünel ve Vahdat-Yavan tren yolu gibi yatırımlar bulunuyor.

Türkmenistan: Çinli şirketler yatırımları 4 milyar $. Türkmenistan’ın Kazakistan üzerinden Çin ile demiryolu bağlantısı olması da kuşak yol bağlantısını güçlendirmeye devam ediyor.

Özbekistan: Çin ile ticaret 6.4 milyar $’ı geçti. 344 kilometrelik hızlı tren hattı ile Taşkent’deki 1.7 milyar dolarlık ticaret merkezinin yapımı sürüyor.

AFRİKA’YA DEMİR AĞ

Nijerya: 12 milyar dolarlık Kıyı Demiryolu yapıldı.

Etiyopya: 4.5 milyar dolarlık Addis Ababa-Cibuti Demiryolu inşa edildi.

Tanzanya: 11 milyar dolarlık Bagamoyo limanı hayata geçiriliyor.

Zambiya: Ülkenin Aden körfezi ile Kızıldeniz’e ulaşımını sağlandı. Bir sonraki hedef Zambiya – Tanzanya tren hattı.

Kenya: Çin’in Exim Bankası’nın 1.5 milyar dolarlık fonu ile Nairobi ile Mombasa arasındaki hızlı tren hattı Kisumu’ya kadar uzatılıyor. Bu hattın Uganda ve Güney Sudan’a kadar uzanması planlanıyor. Çin’in arkasında olduğu proje ile 5 Afrika ülkesi olan Kenya, Ruanda, Uganda, Burundi ve Güney Sudan birbirine bağlanacak.

Angola: Haftalarca süren bir güzergah Çin’in yaptığı bin 300 kilometrelik Benguela demiryolu ile birkaç güne indi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Katanga’ya uzanan demiryolu hattı bölgede teknoloji dünyası açısından kritik önemde olan madenciliğin seyrini değiştirdi. (Çinhaber)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar