Nemrut Dağı’na Ulaşım Raylı Sistemle Sağlanacak

nemrut dagina ulasim rayli sistemle saglanacak
nemrut dagina ulasim rayli sistemle saglanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Nemrut’ta uzun zamandır gündemde olan ve çok sorulan raylı sistem projesi var. Projeyi bu yıl hızlandıracağız. UNESCO da projeyi onaylarsa hızlı bir şekilde yatırıma başlayacağız, hayata geçireceğiz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adıyaman’da incelemelerde bulundu. Kahta ilçesinin turistik merkezlerinden Karadut Köyünde, 102 yaşındaki Keziban Çoban’ın evini ziyaret ederek, elini öpen Bakan Ersoy, ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki NemrutDağı’nda incelemelerde bulundu.

Nemrut’un zirvesine çıkarken yerli ve yabancı turistlerle de sohbet eden Bakan Ersoy, zirvedeki heykelleri inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.

Nemrut’ta Raylı Sistem Üzerine Çalışma Başlatacağız

Bakan Ersoy, bir gazetecinin “Gelecek yıl Nemrut yılı olabilir mi?” sorusuna da “Ona şu anda karar vermemiz mümkün değil. Ne olacağıyla ilgili çalışma yapılıyor.” diye yanıt verdi.

“Nemrut Dağı’na ulaşımda herhangi bir çalışma olacak mı?” sorusu üzerine Ersoy, “Teleferik deniyor ama Nemrut Dağı, UNESCO listesinde. Dolayısıyla teleferik projesine izin verilmiyor. UNESCO’nun kabul edebileceği raylı sistem üzerine çalışma başlatacağız. Çok büyük bir yatırım da değil zaten. Bu çalışmayı projelendirip UNESCO’ya da kabul ettirebilirsek, onların kabul edebileceği bir projeyi hayata geçirmemiz gerekiyor burada. Onunla ilgili bir çalışma yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Tarihi ve Turistik Merkezlerde İnceleme

Adıyaman’daki tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret eden Bakan Ersoy, Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve yönetsel merkezi olarak bilinen Arsemia Antik Kenti’ni inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Kommagene Krallık ailesinin kadınlarına ait bir anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü’nü de gezen Ersoy, burada fotoğraf çektirdi.

Tarihi Cendere Köprüsü’nü de inceleyen Bakan Ersoy, daha sonra Adıyaman kent merkezindeki Perre Antik Kenti’ndeki mezar odaları ziyaret etti.

Bakan Ersoy, restorasyonu devam eden Eski Kahta Kalesi içinde de incelemelerde bulundu ve yüklenici firma yetkilileriyle görüştü.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar