Savunma Sanayii Başkanlığı Heyeti Kardemir’de

savunma sanayii baskanligi heyeti kardemirde
savunma sanayii baskanligi heyeti kardemirde

Savunma Sanayii Başkanlığından gelen heyet, Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ.’de incelemelerde bulundu.


KARDEMİR AŞ., Savunma Sanayii Başkanlığından geniş katılımlı bir heyeti ağırladı. KARDEMİR’in savunma sanayine yönelik üretim ve yatırımlarını yerinde görmek üzere bugün Kardemir’e gelen Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi Başkanlığındaki heyette, Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel ve Hareket Destek Grup Başkanı Yüksel Ünal ile Teknoloji Transfer Ofisi Müdürlüğü, Havacılık ve Uzay Sektör Müdürlüğü, Yatırımlar ve Sektörel Strateji Müdürlüğü, Makine ve Gemi İnşa Sektör Müdürlüğü, Ar-Ge Daire Başkanlığı, Kalite Test Sertifikasyon Daire Başkanlığı ve Deniz Araçları Daire Başkanlığından yetkililer yer aldı. Savunma Sanayi ile şirketimizin arasındaki işbirliğinin artırılmasını amaçlayan ziyarette, konuk heyet Kardemir Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan ve diğer şirket yetkilileri ile birlikte düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

KARDEMİR’in ve Karabük’ün genel tanıtımı ile başlayan toplantıda, Kardemir’in Savunma Sanayine yönelik bugüne kadar ürettiği çelik kaliteleri ele alındı ve sektörün ihtiyaç duyduğu çelikler ile şirketimizin üretim kabiliyetleri değerlendirildi.

Düzenlenen toplantıda Türkiye çelik sektörünün dünyada ilk 10 içerisinde yer aldığımız ender sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, Türkiye’nin 2023 hedefleriyle milli bekasına katkı sunmak için mevcut altyapı ile savunma sanayiine destek vermek istediklerini ve bu kapsamda oluşturdukları çalışma grupları ve Ar-Ge birimiyle savunma, otomotiv ve makine imalat sektörlerine yeni çelik kaliteleri geliştirdiklerini söyledi. Soykan “ Bağlı kuruluşlarımızdan KARDÖKMAK (KARDEMİR Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.), MKE (Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürlüğü ile yapılan anlaşma doğrultusunda, kurumun ihtiyacı olan 21 ton ağırlığındaki Türkiye’nin en büyük ingot kalıplarının üretimini başarı ile gerçekleştirdi. Kara ve deniz araçları için ne kadar parça temin edebileceğimizi çalışıyoruz. Tank palet çeliği için yaptığımız üretimleri özel sektörün kullanımına sunduk. Sürekli araştırma ve geliştirme faaliyeti içerisindeyiz ve şu anda da savunma sanayiindeki bazı kara araçlarının çelik parçaları üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Demir Çelik Sanayi dendiği zaman çeliğin başkenti olarak Karabük’ün ve Kardemir’in akla geldiğini söyleyen Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi’de yaptığı konuşmada Ar-Ge ve Sanayileşme konularında Kardemir’i bir ağabey olarak görmek istediklerini kaydetti.

Toplantı sonrası düzenlenen teknik gezide şirketimiz üretim proseslerini yerinde gören Savunma Sanayi Başkanlığı heyeti, özellikle Ray, Demiryolu Tekeri ve Çubuk Kangal Üretim Tesislerinde geniş kapsamlı incelemelerde bulundu. Kardemir bağlı kuruluşu KARDÖKMAK (KARDEMİR Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tesisleri hakkında da bilgi alan heyet daha sonra Kardemir teknik ekibiyle bir araya gelerek, olası işbirliklerini değerlendirdi. Dr. Celal Sami Tüfekçi Başkanlığındaki Savunma Sanayi Başkanlığı heyeti, yapılan değerlendirme toplantısından sonra şirketimizden ayrıldı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar