Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Özel Dizel Motor Fabrikası ’Yavuz Motor’

turkiyenin ilk yerli ve milli ozel dizel motor fabrikasi yavuz motor
turkiyenin ilk yerli ve milli ozel dizel motor fabrikasi yavuz motor

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Özel Dizel Motor Fabrikası ’Yavuz Motor’. Yavuz Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türk Motor Sanayi’nin temelleri (TÜMOSAN)’ın kurucusu rahmetli Prof.Dr.Sedat Çelikdoğan tarafından 1991 yılında atıldı.


Sedat Çelikdoğan, 1975-76 yıllarında 100.000 motor üretim hedefiyle yola çıkarak SAN’lı şirketleri ( Tümosan, Taksan, Temsan, Testaş ve Gerkonsan) kuran Erbakan hocanın ekibinde yer alan ve Motor kürsüsünden asistanı olan Türkiye’nin Motor konusunda en bilgili kişilerinden ve duayenlerindendir.

TÜMOSAN’da görevden alınan Rahmetli Sedat Çelikdoğan hoca, Türkiye’nin motorunu mutlaka Türk mühendisleri tarafından yerli imkanlarla ve milli marka olarak üretilmesi inancı doğrultusunda YAVUZ Motor’u kurdu.

Başlangıçta Biyel kolu ve motor parçaları üreterek işe başlayan Yavuz Motor, 2002 yılının başında YAVUZ MOTOR markasını tescil ettirerek endüstriyel dizel motor üretimine başladı. Yavuz motor çok kısa bir sürede olmaz denileni gerçekleştirerek tamamen Türk mühendisliği ile en kaliteli ve ekonomik dizel motorları üretti.

Ürünleri

Jeneratör İçin Dizel Motorlar,

Endüstriyel Tip Dizel Motorlar,

Otomotiv Değişim Dizel Motorlar,

Marin Tip Dizel Motorlar.

Yavuz motor müşteri taleplerini Gölbaşı’ndaki fabrikasında üretmekte ve yurt dışına ihracat yapmaktadır.

Türkiye’nin Milli motor geliştirmesi ve üretmesi için gece gündüz demeden bütün hayatını adayan Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan hocamızı rahmet ve saygıyla anıyoruz. Mekanı cennet olsun.

Dr. İlhami Pektaşsohbet

1 Comment

  1. Türkiye’de ilk yerli motor Hasan Özfidan tarafından 1937 Yılında üretilmiştir. Tarihimize sahip çıkalım.

Yorumlar