Akçaray, Kuruçeşme ve Şehir Hastanesine Uzatılacak

akcaray tramvay hatti kurucesme ve sehir hastanesine uzatilacak
akcaray tramvay hatti kurucesme ve sehir hastanesine uzatilacak

Akçaray, Kuruçeşme ve Şehir Hastanesine Uzatılacak; Plajyolu’na uzatılan tramvay hattı pazartesi gününden itibaren hizmete girecek. Çalışmaların tamamlandığı 2,2 kilometrelik yeni hatta ilk sürüşü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın yaptı. İlk deneme sürüşünü yapan Başkan Büyükakın, sırada Kuruçeşme Merkez ve Şehir Hastanesi hatlarının olduğunu açıkladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından okullar bölgesine uzatılan tramvay hattının Plajyolu hattı da tamamlandı. Pazartesi gününden itibaren seferlerin başlayacağı Plajyolu bölgesi için deneme sürüşü yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, tramvay ve raylı sistem ile ilgili hedefleri de açıkladı. Yeni yapılacak olan Kuruçeşme ve Şehir Hastanesi hatları ile birlikte şu anda 54 bin olan yolculuk sayısının 2025 yılında 100 bini aşacağını kaydetti. Büyükakın, yeni Adliye ve Stadyum bölgesine yapılacak hat için de güzergah etüt çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

ULAŞIM KONFORA ULAŞTI

Okullar bölgesinde tramvaya binip ilk deneme sürüşünü yapan Büyakakın’a AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları ve belediye yetkilileri katıldı. Vatmanın başkana tramvayı nasıl kullanacağını anlatmasının ardından ilk sürüşü gerçekleştiren Büyükakın, ardından Plajyolu durağında açıklama yaptı. Raylı sistemin kentte ciddi bir ulaşım konforu getirdiğini söyleyen Büyükakın, vatandaşın raylı sistemi benimsediğini ve beğendiğini kaydetti.

ELLİBEŞ VE ÜNLÜ DE KATILDI

Sekapark Eğitim Kampüsü’nden başlayan yeni hattın ilk test sürüşü yapıldı. Vatman koltuğuna oturan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Aydınlık, Mustafa Altay, Doğan Erol, daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

23 MİLYON YOLCU TAŞINDI

Yeni hatta deneme sürüşünü gerçekleştiren Başkan Tahir Büyükakın, sürüşün ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başkan Büyükakın, “Tramvay Kocaeli’ne toplu taşımada konfor getirdi. Tramvay konforlu, güvenli ve hızlı bir ulaşım aracı. Vatandaşlarımızda bu hizmeti olumlu karşıladı. 2017 Ağustos ayından bugüne kadar 23 milyon yolcu taşıdık. Her gün ortalama 350 sefer yapıyoruz. Bu seferlerde 53 bin yolcu taşıyoruz. Bu artış bize raylı ulaşım araçlarının arttırılması gerektiğini gösteriyor” dedi.

KURUÇEŞME İÇİN İHALE 2020 YILINDA

Yeni hattın önemine dikkat çeken Başkan Büyükakın; “Bugün Sekapark Eğitim Kampüsü ile Plajyolu’na uzanan yeni hattı test ettik. Bu hat hemen karşıya, Kuruçeşme’ye uzanacak. Bu hat için ekiplerimiz çalışmaya başladı. Hedefimiz 2020 yılı içerisinde ihaleye çıkıp Kuruçeşme hattı inşasına başlamak. Bir diğer hedefimiz ise Otogar bölgesinden Şehir Hastanesi’ne ulaşan hat. Orası önemli. O hattı hızlı bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Şehir Hastanesi tamamlandığında 50 bin kişinin hastaneyi ziyaret etmesi bekleniyor. O yoğunluğu toplu taşıma araçlarıyla karşılayamazsınız. Bu yüzden o hattı hızlı bir şekilde yapmak için çalışmaları tamamlayıp ihaleye çıkarmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar