KARDEMİR Sürekli Döküm Kapasitesinde Hedefe Ulaştı

kardemir surekli dokum kapasitesinde hedefe ulasti
kardemir surekli dokum kapasitesinde hedefe ulasti

KARDEMİR, yaklaşık 5 ay süren inşaat ve mekanik montaj çalışmalarının ardından tamamladığı 4. Sürekli Döküm Makinası yatırımını düzenlenen törenle işletmeye aldı.


KARDEMİR Sürekli Döküm Kapasitesini hedeflenen 3,5 Milyon tona ulaştıran 4. Sürekli Döküm Makinasının işletmeye alınması nedeniyle düzenlenen törene Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş ve Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan, Genel Müdür Yardımcıları , Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Yeni tesislerin devreye alınması nedeniyle Çelikhanede düzenlenen törende yatırım hakkında bilgiler veren Genel Müdürümüz Dr. Hüseyin Soykan, yeni sürekli döküm makinasının Kardemir ile birlikte Karabük sanayisinin de gücüne güç katacağını söyledi. Son 1,5 ay içerisinde yenilenen ve kapasitesi artırılan 4. Yüksek Fırın, hem kapasiteleri artırılan hem de modernizasyonları yapılan yeni kireç fabrikası ile 120 tonluk çelik üretim konverterlerinin işlemeye alındığını hatırlatan ve işletmeye alınan 4. Sürekli döküm makinası ile birlikte yaklaşık 300 milyon TL’lik bir yatırımın realize edildiğini belirten Soykan, yeni makine ile birlikte 100 kişilikte yeni istihdam sağlandığını kaydetti.

150 mm ve 170 mm kare kesitli kütük üretilecek olan 1.250.000 ton/yıl kapasiteli sürekli döküm makinasının teknolojik üstünlükleri hakkında da bilgiler veren Soykan, tesiste yüksek kalitede ve yüksek hızda üretim yapılabileceğini belirtti.

Konuşmasını Kardemir’in sadece üretim odaklı değil, her alanda büyüdüğüne dikkat çekerek sürdüren Genel Müdürümüz “Bu tesisle birlikte kütük döküm kapasitemizi yıllık 3.5 milyon tona ulaştırmış olduk, kısa bir süre önce Yönetim Kurulumuzca alınan 6 nolu yeni Yüksek Fırın yatırımını da 2021 yılı içinde tamamladığımızda, uzun yıllardır hayali kurulan 3.5 milyon ton çelik üreten Kardemir hedefini gerçekleştirmiş olacağız. Kardemir, Yönetim Kurulumuzun ortaya koyduğu vizyona uygun şekilde büyümesini sürdürüyor. Bu büyüme sadece üretim odaklı değil. Çevre yatırımlarımızı yaparak büyüyoruz, sosyal sorumluluklarımızı yerine getirerek büyüyoruz. Katma değeri yüksek, otomotiv ve savunma sanayinde kullanılan ileri teknolojik çelikler üreterek büyüyoruz. Ülkemizin 2023 hedefleriyle örtüşür hedeflerle, dijital dönüşümü gerçekleştirerek büyüyoruz. Daha mutlu, daha huzurlu çalışanımızla, sendikamızla büyüyoruz. Hissedarımızla, tedarikçimizle, kısacası tüm paydaşlarımızla büyüyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Ömer Faruk Öz’de yaptığı konuşmada Kardemir’in son 10 yılda 1 milyar $’ın üzerinde yatırım yaptığına dikkat çekerek “ bu yatırımların gerçekleşmesindeki katkıları nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gerek Ulaştırma Bakanlığı, gerekse Başbakanlık yaptığı dönemde Sayın Binali Yıldırım’a ve hükümetimizdeki tüm bakanlarımıza ve Karabük ilimizde milletvekilliği yapmış ve halen yapmakta olan bütün vekillerimize teşekkür ediyorum. Bu yatırımlar sadece kendi kaynaklarımız ile gerçekleşmiyor. Devletimizin her türlü imkanı ve desteğini Kardemir’imize yansıması noktasında hep beraber gayret sarf ediyoruz”dedi.

Kardemir’in %100 özel sermayeli özel sektör şirketi olmasına rağmen devletin Kardemir’e stratejik ortak olarak baktığını ve Kardemir’in büyümesi ve yenilenmesi noktasında desteğinin hep üzerinde olduğunu belirten Öz, bu desteğin bundan sonrada devam edeceğine inandığını söyledi. Türkiye’nin stratejik ürünlerinden ray ve demiryolu teker üretimlerinin Kardemir’de gerçekleştirildiğini hatırlatan Ömer Faruk Öz “ Demiryolu tekeri ile ilgili yatırım 2013 yılında başlamış ve 2017 yılına kadar yaklaşık %85’i tamamlanmıştır. Bizlerde yönetim kuruluna dahil olduktan sonra bu yatırımın hızlı bir şekilde tamamlanması noktasında gayretlerimiz oldu. Bugün dünyanın 16. Demiryolu Teker üreticisi olduk. Şu anda üretime başlamış durumda ve inşallah açılışını Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapacağız”dedi.

Açılışı yapılan ve 1 milyon 250 bin ton kütük üretim kapasitesine sahip olan 4. Sürekli döküm makinası ile birlikte haddeciler için satışa sunulan kütük miktarında artacağını belirten Öz, Kardemir’in sadece kendi ihtiyacını değil, Karabük’teki haddehanelerinde ihtiyacını karşılamak için gayret gösterdiğini söyledi. Devreye alınan döküm tesisinde Otomotiv ve Savunma Sanayiinde kullanılacak olan kaliteli çeliklerin hammaddesi olan kütüklerin üretileceğine dikkat çeken Ömer Faruk Öz, konuşmasında altyapı yatırımı devam eden Filyos Liman projesinin Kardemir için önemini belirterek “Filyos Limanı’nın en büyük kullanıcısı Kardemir olacaktır. Dolayısıyla liman projesinin üst yapısını Kardemir’in öncülüğünde Karabük’teki Haddehaneler, Zonguldak ve Bartın’daki iş adamlarımızla Sayın Valilerimiz ve Milletvekillerimizle beraber üst yapısının yapımına ve buranın işletilmesine de talip olduğumuzu Sanayii ve Teknoloji Bakanlığımıza ve Ulaştırma Bakanlığımıza ilettik”dedi.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ise düzenlenen törende 25 yıl önce Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kapatılma kararı alınmasından sonra gerçekleştirilen ve Karabük tarihine 8 Kasım Hayatı Durdurma Eylemleri olarak geçen eylemlerde “Sürekli Döküm Makinası Kurulsun, Karabük Demir Çelik Fabrikaları Kurtulsun” şeklinde pankartlar taşındığını hatırlatarak “O dönem, bir sürekli döküm makinası bile bizler için hayaldi ve kurtuluş ümidiydi. Bugün ise 8 Kasım eylemlerinin 25 yıldönümüne 4 gün kalan Kardemir’de 4. Sürekli döküm makinasını işletmeye almanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kardemir’de özelleştirme sonrasında ilk iş olarak çelik üretim metodunun değiştirildiğini ve Siemens Martin Ocaklarında çelik üretiminden, sürekli döküm ve oksijen konverteri ile çelik üretim metoduna geçildiğini, bu kapsamda kurulan yeni çelikhane ile birlikte verimlilik ve karlılıkların hızla artırıldığını söyleyen Güleç, açılışı yapılan 4. Makine ile birlikte de Kardemir sürekli döküm kapasitesinin 3,5 Milyon tona ulaştığını kaydetti.

500 Bin Ton kapasiteli bir entegre tesisin devletimizin, Karabüklülerin ve Kardemir’de çalışan emektarların gayretleri ile çok başarılı bir şekilde bugünlere geldiğini ifade eden Vali Fuat Gürel’de törende yaptığı konuşmada “Kardemir, bugün itibari ile 3 Milyon ton kapasiteli üretim yaparken önümüzdeki yıl 3,5 Milyon Ton kapasiteye ulaşacak. Dünyadaki ilk 100 tesisten biri haline gelecek bir entegre tesistir. Bu gerçekten hem Karabük adına hem de ülkemiz adına gurur verici bir gelişme. Demir Çelik sektörü ile burada tanışmış oldum ve ülkemiz için sektörün ne kadar değerli olduğunu da burada öğrenmiş oldum. Kardemir inşallah büyüyecek, gelişecek ve ülkemizin kalkınmasında da lokomotif görevi devam edecek. Ülkemiz bu tür yatırımlarla gelişecek, Karabük bu tür yatırımlarla gelişecek, Kardemir büyüdükçe Karabük’te büyüyecek. Nitelikli çelik çok önemli, artık nitelikli ürünleri kendimiz üreteceğiz. Savunma sanayinde son yıllarda çok büyük başarılar elde edildi. Kardemir gelişirken çevre sorunları ile de çalışma yapmak gerekiyor. Bir taraftan büyük yatırımlar yaparken bir taraftan da çevre anlamında çok büyük yatırımlar yapıyor. Belli aralıkla benim Başkanlığımda Çevre Müdürlüğümüz ve Kardemir yönetimimiz ile bir araya geliyoruz. Karabük’te daha sağlıklı bir ortam nasıl sağlayabileceğimizi konuşuyoruz. İnşallah üretimi arttırmak adına yapılan yatırımlar çok önemli bunu takip edeceğiz ve aynı zamanda çevre yatırımlarını takip edeceğiz. Karabük’ü daha yaşanılabilir bir şehir haline getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu tesisin kurulmasında işçisinden yöneticisine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum, yeni tesisimiz hayırlı olsun”dedi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar