Konya Metrosu İçin İmzalar Atıldı!

Konya Metrosu İçin İmzalar Atıldı!
Konya Metrosu İçin İmzalar Atıldı!

📩 26/03/2022 00:22

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Metrosu için imzaların atıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. İhaleyi kazanan CMC ve Taşyapı Konsorsiyumu ve AYGM arasında imzalanan sözleşmeye Ankara’da imzalanarak, yürürlüğü girdi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Yeni YHT Gar Fetih Caddesi Meram güzergahlarında yapılacak olan metro hattına imza atan Çinli firma China National Machinery (CMC) ve yerli inşaat firmamız Taşyapı: 1 milyar 196 milyon 499 bin 923 Euro, 29 cent’lik dev sözleşmeye imza attılar.

İmzaların atıldığı haberini sosyal medya hesabından duyuran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay; “Şehrimiz için tarihi bir ana şahitlik ettik. Konya’ya tarihin en büyük devlet yatırımı olan Konya Metrosu’nun imzası atıldı. Konya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Bu süreçte başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanımız ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konya Metrosu İçin İmzalar Atıldı!
Konya Metrosu İçin İmzalar Atıldı!

İki etap halinde yapılacak Konya Metrosu’nun ilk etabının ihalesi Ankara’da 2 Ekim 2019 Çarşamba günü yapılmıştı.

1. ETAP NEÜ MERAM BELEDİYESİ HATTI

İhalesi gerçekleştirilen Konya Metrosunun birinci etabı; Necmettin Erbakan Üniversitesi, Beyşehir Çevre Yolu, Yeni Gar Binası, Fetih, Ahmet Özcan ve Çeçenistan Caddesi’nden Meram Belediyesine kadar gelen 21,1 kilometreden oluşan 22 duraklı projeden oluşuyor.

2. ETAP KAMPÜS HATTI OLACAK

Daha sonra hayata geçirilecek 2. etap ise Alaaddin ile Kampüs hattının yer altına alınmasından oluşacak. Konya Metrosu’nun tamamı yer altında inşa edilecek. Başlangıcından sonuna kadar 35 dakikalık seyahat süresi olacak. Konya metrosu için 1.2 milyar avronun üzerinde yatırım gerçekleştirilecek.

KONYA METRO HARİTASI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*