Marmaray Ücretleri Gidilen İstasyon Sayısına Göre Değişiyor

marmaray ucretleri gidilen istasyon sayisina gore degisiyor
marmaray ucretleri gidilen istasyon sayisina gore degisiyor

Marmaray Ücretleri Gidilen İstasyon Sayısına Göre Değişiyor; Geçtiğimiz aylarda toplam 43 durak ile hizmet sunmaya başlayan Marmaray’ın fiyatlandırma politikası gidilen durak sayısına göre değişiklik gösteriyor.

5.5 sene boyunca toplamda 5 durakta hizmet sunan Marmaray’ın geçtiğimiz aylarda durak sayısı 43’e yükseltilmişti. Marmaray’ın fiyatlandırması 2.60 TL ila 5.70 TL arasında değişkenlik gösterirken, bu fiyatlandırma vatandaşların gittiği mesafe doğrultusunda değişiyor.

TÜDER Başkanı Levent Küçük konu hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, vatadaşları bilgilendirme amaçlı konuşma gerçekleştirdi. Küçük, Marmaray’ın şehirde yaşayan halk için ulaşımı kolaylaştırdığına değinerek, ulaşım ağının genişlemesiyle birlikte oldukça fazla ilgi gördüğünü kaydetti.

Marmaray Ücretleri İstasyon Sayısına Göre Değişiyor

Küçük, Marmaray’ın fiyatlandırma politikasının kullanılan istasyon ile doğru orantılı bir şekilde artış gösterdiğinin altını çizerek, 1 ila 7 durak arası kullanımlarda alınan ücretin 2.60 TL, 8 ila 14 durak arası kullanımlarda alınan ücretin 3.25 TL, 15 ila 21 durak arası kullanımda alınan ücretin 4.40 TL, 29 ia 35 durak arası kullanımlarda alınan ücretin 5.20 TL, 36 ila 43 durak arası kullanımlarda alınan ücretin ise 5.70 TL olduğunu söyledi.

Marmaray’ın fiyat politikası çerçevesinde binilen durakta en uzak mesafenin ücret olarak alındığını aktaran Küçük, bu durumun istasyonlardan çıkılmadığı sürece en uzak noktaya kadar gidilme imkanı olmasından kaynaklandığını belirtti. Vatandaşların en uzak mesafeye gitmemeleri halinde çıkış noktalarında yer alan ücret iadesi cihazlarına kartlarını okutmaları gerektiğinden bahseden Küçük, gidilen mesafenin sonunda ücret iadesi cihazlarına kart okutmayanların fazla para verdiğinden bahsetti.

Yapılan fiyatlandırma politikasının bir benzerinin metrobüslerde de işlediğinden bahseden Küçük, bu durumdan çoğu vatandaşın bilgisinin olmadığını söyleyerek, vatandaşları bu konuda uyardı.

Konu hakkında bir diğer açıklama ise TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçak tarafından gerçekleştirildi. Koçal açıklamasında, vatandaşların ücret iadelerini almayı çoğunlukla unuttuğundan bahsederek, Marmaray’da durakların çıkışlarında ücret iadeleri adına yazılı olarak konulan uyarı levhalarının olduğunu kaydetti. (Kamubülten)

Marmaray Haritası

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar