SAKBİS İstasyonları, Ücret Tarifesi ve Üye İşlemleri

sakbis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri
sakbis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bisikletin eğlence ve spor amaçlı kullanılmasının yanında bir ulaşım aracı olarak da kullanılmasını teşvik etmek amacıyla; SAKBİS “Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi”ni Sakarya genelinde yaygınlaştırmayı, böylece sağlıklı ve çevreci bir ulaşımı tüm bisiklet severlerin hizmetine sunmayı hedefliyor.

Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi ile bisiklet severler, bisikletlerini yanlarında taşımak zorunda kalmayacak, istedikleri SAKBİS istasyonlarından bisiklet kiralayabilecek ve herhangi bir SAKBİS istasyonuna bırakabilecekler.

Akıllı Bisiklet Sistemi Nedir?

Birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım aracı olarak hizmet veren, teknolojik veri tabanı ile desteklenerek bisiklet taşıma zorunluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir.

Bu sistemin amacı, 3 – 5 km uzunluğundaki ara mesafeleri motorlu araç kullanmak zorunda kalmadan gidilebilmesini sağlamaktır. Bu sayede toplu ulaşım üzerindeki yük ve çevreye zarar veren sera gazlarının etkisi azalacak, toplum daha sağlıklı ve daha çevreci bir ulaşım aracını kullanabilme imkanına sahip olacaktır.

SAKBİS Ücret Tarifesi

Abonelik Tipi Abonelik Ücreti Yarım Saatlik Ücret
Standart Abonelik 20 TL 1.00 TL
Kredi Kartlı Abonelik 50 TL Ön Provizyon(1 Bisiklet için) 1.25 TL

SAKBİS Akıllı Bisiklet Paylaşım sisteminde 2 farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır.

Bunlar kredi kartı ve standart yıllık üye tarifeleridir.

Standart Yıllık Abonelik 20 TL

 • Standart abone üyeliğinde yıllık sistem aktivasyon ve bakım – onarım ücreti tahsil edildikten ve hesaplarına bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra abonelik aktif hale getirilerek sistemden bisiklet kiralanabilmektedir.
 • Standart aboneliğe sahip üyeler kendi kiraladıkları bisikletlerin dışında 1 ilave bisiklet kiralama hakkında daha sahiptir. İlave olarak kiralanan bisikletlerin ücret tarifesi standart üye saat tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
 • Standart abone sahiplerinin ilave kiralanan bisikletler ve kendi kullandıkları bisikletler için hesaplarında asgari olarak 2 saat bisiklet kullanım bedeli bakiye bulundurmaları gerekmektedir. Bakiye bu tutarın altına düşerse abonelikleri bakiye yükleyinceye kadar bloke edilir.
 • Aboneliğin geçerlilik süresi 1 yıl olup bu süre dolduğunda tekrar sistem aktivasyon ve bakım – onarım ücreti ödenmek zorundadır.
 • Üyeliğini güncellemeyen abonelerin hesapları pasif hale getirilir. Pasif hale getirilen hesapların içindeki para bakiyesi silinmez, ancak para iadesi de yapılmaz.
 • Aboneler hesaplarını ileride tekrar aktif hale getirilecek olursa hesaplarındaki kalan bakiyeler yeniden kullanılabilecektir.

Kredi Kartı Tarifesi

 • Kiralanan her bisiklet için kartınıza 50 TL bloke koyulur.
 • Saatlik kiralama bedeli fiyat tarifesinde “Kredi Kartı” ile yazılı olan bölümde belirtilmiştir.
 • Kiralamanın bittiği günün sonunda kullanım ücreti bloke edilen tutarın içinden alınır ve geri kalan bakiye ön provizyon işlemi kapatılarak iade edilir.
 • İade edilen tutarın blokesinin kaldırılması için Bankanıza talimat gönderilir. 10 ila 30 gün içerisinde bloke kaldırılır.

SAKBİS Nasıl Kiralarım?

Sakbis Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’nden 2 ayrı yöntem ile bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kredi Kartı İle

Herhangi bir abonelik işlemi yapmadan kredi kartı bilgilerinizi girerek kiralama yapabilirsiniz.

 • Bisiklet kiralama terminalinde “bisiklet kirala” butonuna basınız.
 • Sözleşmeyi onaylayınız.
 • Kredi kartı ile kiralama seçeneğini seçiniz.
 • Kiralamak istediğiniz bisiklet sayısını seçiniz. (Aynı kredi kartı ile en fazla 2 adet bisiklet kiralama hakkınız bulunmaktadır.) Cep telefon numaranızı giriniz ve ileri tuşuna basınız.
 • Kredi kartı okuyucu bölümüne kartınızı takıp geri çekiniz.
 • Kart bilgileriniz okundu ise “3D güvenlik doğrulama” ekranına yönlendirileceksiniz.
 • Bisiklet başına 50 TL ön provizyon (blokaj) ücreti kredi kartınızda bloke edilecektir.
 • Cep telefonunuza gelen sms şifresini doğrulama ekranındaki kutucuğa girerek işlemi onaylayınız. Gelen hesap bilgileri sayfasında bisiklet kiralama adedini, son kullanım tarihini, bakiye bilgisini ve bisiklet kiralama şifrenizi görebilirsiniz. Ayrıca bu şifre telefonunuza sms olarak iletilecektir.
 • Bisikletin bulunduğu park ünitesinden “giriş>şifre>giriş” tuşlayarak bisikleti alabilirsiniz.

*** Bisikleti  kiraladığınız günden 1 gün sonra saat 23.00’de bisiklet kullanımlarınız tahsil edilerek “ön provizyon” işlemi kurum tarafından kapatılır ve bankanıza kartınıza konulan 50 TL’lik blokajın kaldırılması talimatı gönderilir. Blokaj kaldırma sürecine kadar tekrar tekrar bisiklet kiralayabilirsiniz. Blokaj kapama zamanında hala teslim etmediğiniz bisiklet varsa bu işlem sonraki güne ertelenir. Blokaj kapama zamanından önce aynı kredi kartını kullanarak 2 adet bisikletten fazla kiralama işlemi yapamazsınız. Bundan dolayı kiralamak istediğiniz bisiklet adedini doğru seçmelisiniz.

Abone Kartı İle

Abonelik noktalarından, bisiklet kiralama terminallerinden, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden üye olabilirsiniz (Abonelik noktaları dışında üye olmanız durumunda sistem onayını beklemelisiniz). Abone kartı ile en fazla 2 (iki) adet bisiklet kiralayabilirsiniz.

Standart Abonelik:  Standart abonelik için 20 TL ücret ödemelisiniz. Bisiklet kiralamak için hesabınızda en az 2 saatlik bisiklet kullanım bedeli olması gerekir.

 • Bisikletin bulunduğu park ünitesindeki ekrana abone kartınızı okutunuz.
 • Gelen ekranda parolanızı girerek giriş tuşuna basınız.
 • Aboneliğiniz aktif ve yeterli bakiyeniz varsa kilit açılacaktır. Artık bisikleti teslim alabilirsiniz.

Nasıl Üye Olurum ve Kredi Yüklerim?

Sakbis Akıllı Bisiklet Sistemi’ne 3 farklı şekilde üye olabilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Terminali

 • Ana ekrandaki “BİSİKLET KİRALA” butonuna tıklayınız.
 • Sözleşmeyi onaylayınız. “Üye Ol” seçeneğini tıklayınız. Standart veya yıllık abonelik seçeneklerinden birini seçerek ilerleyiniz.
 • TC. Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girerek ileri butonuna tıklayınız.
 • Kredi kartı okuyucu bölümüne kartınızı takıp geri çekiniz.
 • Kart bilgileriniz okundu ise 3D Güvenlik doğrulama ekranına yönlendirileceksiniz. Cep telefonunuza gelen şifreyi doğrulama ekranındaki kutucuğa girerek abonelik ücretini ödeme işlemini onaylayınız.
 • İşleminiz sistem tarafından onaylandıktan sonra hesap bilgileri sayfası görüntülenecektir. Bisiklet kiralama adedini, bakiye bilgisini ve bisiklet kiralama şifrenizi burada görebilirsiniz. Kiralama şifreniz cep telefonunuza sms olarak da iletilecektir.
 • Bisiklet kiralamak için kartınızda en az 2 saatlik bisiklet kullanım bedeli olması gerekir. Hesap bilgileri sayfasında yer alan kredi yükle butona tıklayarak kredi yükleme işlemini yapabilirsiniz.

Abone Noktaları

Belediyemiz içerisinde bulunan Abone Noktasından üyelik işlemlerinizi yaptırabilir, kredi kartı ile veya nakit olarak kredi yükleyebilirsiniz.

WEB Sitesi ve Mobil Uygulama

Web sitesi ve mobil uygulama üzerinde abonelik ve kredi yükleme adımları aynıdır.

 • Üye işlemleri sayfasından “Üye Ol” butonuna tıklayınız.
 • Bilgilerinizi girerek sözleşmeyi onaylayınız ve üyeliğinizi gerçekleştiriniz.
 • Üye olduğunuz email ve web parolası ile giriş yaparak “Kart Al/Kredi Yükle” sayfasına gidiniz. Sisteme ilk kez abone oluyorsanız abonelik ücretini ödeyiniz.
 • Abonelik ücretini ödedikten sonra “Kart Al/Kredi Yükle” ekranına tekrar giderek hesabınıza kredi yükleyiniz.

Abone Kartımı Nereden Teslim Alabilirim?

Kart54 abone noktaları olan Donatım, Orta Garaj ve Sakarya Üniversitesi kampüsünden abone kartları teslim alınabilir.

Nasıl Kullanırım?

Kartlı Üyeyim İstasyondan Bisikleti Nasıl Kiralarım?

Kartlı üyeyseniz, bisiklet istasyonlarından herhangi birine gidip, bisikletin bağlı olduğu ünitede bulunan kart okutma ekranına kartınızı okutup şifrenizi girdikten sonra giriş butonuna basarak bisikleti otomatik olarak teslim alabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Bisiklet Kiralama Şifresi Nasıl Alırım?

Mobil uygulama veya web sitemiz üzerinden giriş yaptıktan sonra 15 dakika boyunca geçerli bisiklet kiralama şifresi talebinde bulunabilirsiniz.

Hesabınızda bakiye yeterli şifreniz cep telefonunuza sms olarak iletilecektir. Bu şifreyi kullanarak bisikletin bulunduğu park ünitesindeki ekrandan “giriş>şifre>giriş” tuşlayarak bisikleti alabilirsiniz.

Hangi Saatler Arasında Kullanabilirim?

Akıllı bisiklet kiralama sisteminde saat sınırlaması yoktur. Sistem 7/24 açıktır.

Aboneliğim var Kaç Bisiklet Kiralayabilirim?

2 adet bisiklet kiralayabilirsiniz. Bunun için kartınızda en az 2 saatlik bisiklet kullanım bedeli bakiye bulunması gerekmektedir.

Abonelik Hesabıma Nasıl Kredi Yüklerim?

Hesabınıza kredi yükleme işlemlerini abone noktaları, bisiklet terminalleri, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Nasıl Teslim Ederim?

Kiraladığım Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

Bisikleti tüm istasyonlardaki boş parklara yerleştirebilirsiniz. Yerleştirirken durakta yeşil ışığın yandığından emin olunuz. Hizmet dışı olan parklara yerleştirmeyiniz. Aksi halde sistem bisikleti teslim almayacaktır.

Bisiklet kilidi yuvaya gelecek şekilde yerleştiriniz. Park ekranında adınız, soyadınız ve kalan bakiyeniz görünecek ve yeşil ışık yanacaktır. Kullanım ve bakiye bilgisi ayrıca sms olarak cep telefonunuza iletilecektir.

Bisiklet doğru şekilde teslim edilmediği takdirde park ekranında kırmızı ışık yanacaktır. Kiralama işlemi sonlandırılmadığı sürece kartınızdaki bakiyeyi kullanmaya devam eder. Böyle bir durumda lütfen bizimle iletişime(153 ) geçiniz.

İstasyonlardaki Bütün Parklar Dolu İse Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

Kiralama istasyonunda boş park yeri bulunmadığı takdirde size en yakın istasyonda bulunan boş park ünitesine teslim ediniz. Kiosk ekranındaki “YAKINDAKİ İSTASYONLAR” butonuna basarak size en yakın istasyonları ve doluluk oranlarını görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kredi Kartı İle Yükleme Yaptığımda Hesabımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Mobil uygulamamız ve WEB sayfamız üzerinden kullanım bilgilerine ulaşabilirsiniz. “Üye İşlemleri>Ödemelerim” ekranından kredi yükleme geçmişinizi, “Abone işlemleri>Kullanıcı Bilgilerim” ekranından kalan bakiyenizi ve diğer kullanıcı bilgilerinizi görebilirsiniz.

Hesabınızı kontrol edebilmeniz ve sistem tarafından gönderilecek olan bilgilendirmeleri (şifre, güncelleme, değişiklik vb.) görebilmeniz için üyelik aşamasında sistem tarafından istenen bilgilerin tamamını tam ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Blokaj Ücreti Nedir?

Kredi Kartı ile kiralama yapılması durumunda blokaj (ön provizyon) ücreti 50 TL’dir.

Bu bizim aldığımız bir depozite değildir. Bankaların işleyiş sistemi gereği kredi kartınızdan bisiklet başına 50 TL bloke edilir. Bisikleti  kiraladığınızın günün ertesi günü saat 23.00’de bisiklet kullanımlarınız tahsil edilerek “ön provizyon” işlemi bizim tarafımızdan kapatılır ve bankanıza kartınıza konulan blokajın kaldırılması talimatı gönderilir. Blokaj kaldırma sürecine kadar tekrar tekrar bisiklet kiralayabilirsiniz.

Blokaj kapama zamanında hala teslim etmediğiniz bisiklet varsa bu işlem sonraki güne ertelenir.

Blokaj kapama zamanından önce aynı kredi kartını kullanarak kiralama işlemi yapamazsınız. Bundan dolayı kiralamak istediğiniz bisiklet adetini doğru seçmelisiniz.

Kredi Kartı İle Kiralama Güvenli Midir?

Kredi kartı ile kiralamalarda üzerinize kayıtlı cep telefonunuza 3D güvenlik şifresi gelmektedir. Bu şifre ile onayladığınız takdirde kartınızdan kredi yüklenecektir.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?

153 ,sakbis@sakarya.bel.tr veya iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

SAKBİS İstasyonları

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar