Sivas Hafif Raylı Sistem Projesi Acilen Hayata Geçirilmeli

sivas hafif rayli sistem projesi acilen hayata gecirilmeli
sivas hafif rayli sistem projesi acilen hayata gecirilmeli

Sivas Hafif Raylı Sistem Projesi Acilen Hayata Geçirilmeli; Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, “Üç yüz otuz bin nüfuslu bir ilde bu kadar trafik yorgunluğu olduğunu düşünürsek bu şehin nüfusu beş yüz bin olduğunda trafiğin ne hale geldiğini düşünmek bile istemiyorum. Konunun acilen çözülmesi gerekmektedir. Sıkışmış trafikte araçlara yüksek ceza kesmek sorunu çözmez. Yeterli park alanları oluşturulmalı, istasyon caddesi mecburiyet caddesi olmaktan çıkarılmalı. Daha yaşanabilir bir Sivas özlemini çekmekteyiz.”ifadesini kullandı.

Sivas-Cumhuriyet Üniversitesi arası hafif raylı sistem projesinin acilen uygulamaya konulması gerektiğini vurgulayan Peker, Trafik çilesine tek çözümün hafif raylı sisteminin olduğunu söyleyerek, şehir için önerileri şu şekilde sıraladı.

1- Ulaştırma master projeleri hazırlanmalı;

2- Revizyon imar planı yeniden gözden geçirilmeli ve ana arter yolları oluşturulmalı.

3- Ana arter yolları oluşturulurken toplu taşım araçları ( Raybüs, Metrobüs vb.) bisiklet yolları da düşünülerek tasarlanmalıdır.

4- Merkez trafik akışı radikal olarak ele alınmalı ve tek yön uygulaması yapılmalı, toplu taşım araçları trafiğe girmemeli.veya tercihli yol alternatif olarak düşünülmeli. Doğu kent , Karşıyaka ve Tuzlugöl cazibe merkezleri olarak oluşturulmalı.

5- Üniversite ve Yenişehir mahallesi arasına yeni bir bulvar oluşturulmalı. Hal bölgesi modern alışveriş ve çok amaçlı iş merkezine dönüştürülmeli.

6- Yeni Sivas sloganıyla farklı şehir merkezleri oluşturulmalı, şehir tek merkezden kurtarılmalı. Tüm adayların projelerinde hükümet meydanı merkez olarak projeler hazırlanmış  çok katlı otoparkların merkezde aşırı derecede olması bunun en belirgin ispatıdır.

7- Yüksek Hızlı Tren güzergahına acilen müdahale edilerek şehri ikiye bölmesine izin verilmemeli. Diğer illerde bu sıkıntı çok fazlası ile yaşanmakta.

8- İstihdama yönelik olarak Demir Çelik fabrikası yeniden düzenlenerek TÜDEMSAŞ, ÖZBELSAN bir araya getirilerek hafif raylı sistemlerin üretilmesi, hızlı tren elemanlarının üretilmesi ve Raybüs imalat edilecek şekilde düzenlenmeli.

Yukarıda yazdığımız sorunları Sivas Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin ve ekibinin çözeceğinden hiç şüphemiz yoktur. Şimdiden ilgileneceğinde dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.”şeklinde sıraladı.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar