TCDD YHT Makinist Alımı Yapacak

TCDD YHT Makinist Alımı Yapacak
TCDD YHT Makinist Alımı Yapacak

TCDD YHT Makinist Alımı Yapacak – TCDD 262 Personel Ataması Yapacak : TCDD bünyesinde memur kadroları açıldı ve kadro dağılımı 5.Kasım.2019 tarihinde duyuruldu. Resmi Gazete ‘de yayımlanan kararda Devlet Demiryolları bünyesinde boşta bulunan 262 kadroya yer verildi.

Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlanan karar şu şekilde; Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarda ise yukarıda belirtilen işlemler 399 sayılı KHK kapsamında yapılmaktadır.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilecek personelin kadroları ve sözleşmeli personel pozisyonlarının ihdası ile ihdas edilmiş kadro ve pozisyonların iptal ve değişiklikleri Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılmaktadır.

IDRAS Cumhurbaskani Karari

TCDD İHDAS KADROLARI

Yayımlanan duyuruyada TCDD bünyesinde, Merkez ve Taşra’da olmak üzere, Başuzman, Müfettiş, Müşavir, Memur, Servis Müdürü, Müdür, Başuzman, Vagon Teknisyeni, Baş-teknisyen, YHT Makinisti ve Psikolog kadroları ihdas edildi.

TCDD Personel Atama Tablosu

TCDD Merkez Başuzman 28
TCDD Merkez Müfettiş 1
TCDD Merkez Müşavir 10
TCDD Merkez Memur 26
TCDD Taşra Servis Müdürü 3
TCDD Taşra Müdür 15
TCDD Taşra Başuzman 19
TCDD Taşra Vagon Teknisyeni 120
TCDD Taşra Başteknisyen 18
TCDD Taşra YHT Makinisti 20
TCDD Taşra Psikolog 2
TOPLAM 262

İHDAS NEDİR?

İhdas, kadro ayrılması demektir. Ayrılan kadrolara personel istihdamı yapılacaktır. Yeni personel alımı ve dahili atamalarla ilgili bilgi belirtilmemiş olup, karar uygulamaya alınmıştır.

Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı  2019/373 duyurusu için TIKLAYINIZ

Makinist Kimdir ve Nasıl Makinist Olunur soruna cevap olamaya çalışacağız. Makinist, yolcu veya yük taşıyan elektrikli, dizel veya buharlı demiryolu lokomotiflerinin sürücülük görevlerini yapan kişidir.

MAKİNİSTİN GÖREVLERİ

Lokomotifin mekanik aksamını yağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini alır, – Lokomotifi çalıştırır ve yol boyunca hareket emirlerine, tarifelere, işaretçinin ve diğer demiryolu personelinin vereceği sinyallere uyar ve trenin hareketlerini kontrol eder, – Lokomotifte görev yapan diğer çalışanları denetler, – Seyahat sırasında ufak tamir ve ayar işlerini yapar, – Yolculuk bittikten sonra rapor tutar ve ilgili defterleri (vukuat defteri vb.) doldurur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Lokomotif (Buharlı, Dizel, Elektrikli, Dizel-Elektrikli), – Telsiz, – Hareket modelleri, – Tornavida, pense, anahtar takımları, çeşitli avadanlıklar, – Vukuat defteri (ortaya çıkan sorunların yazıldığı defter).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Makinist olmak isteyenlerin; – Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, – Uyarıcılara çok çabuk tepki verebilen, – Belli bir anda bir çok şeyi algılayabilen, – Dikkatli, sorumlu, soğukkanlı, – Renkleri ayırd edebilen, – Bedence sağlam, ruh sağlığı yerinde, – Makinelerle uğraşmaktan hoşlanan ve mekanik yeteneği olan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Makinistler demiryolu ulaşım alanında görev yaptıkları için devamlı seyahat etmek zorundadırlar. Makinistler gece gündüz, hafta sonu veya bayramlarda işbaşında olmak ve sürekli oturarak lokomotifi idare etmek durumundadırlar. Ender de olsa, tren kazalarına uğramaları söz konusu olabilir. Hareket memuru, tren şefi, makasçı ve lokomotif çalışanlarıyla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları, ağırlıklı olarak TC Devlet Demiryolları ile şeker fabrikaları, demir çelik fabrikaları, şehir-içi raylı sistem yolcu taşımacılığında çalışabilirler. Artan nüfus beraberinde kitle taşımacılığı sorununu da getirmektedir. Kitle taşımacılığının en ekonomik ve güvenli araçlarından birisi de trendir. Ülkemizde demiryolu ile yük ya da yolcu taşımacılığının istenilen seviyede olduğu söylenemez. Bir ülkenin gelişmesi için demiryolu taşımacılığı çok önemli olduğuna göre ülkemizde de bu alanda önemli atakların yapılması bir zorunluluk olmaktadır. Demiryollarının gelişmesi ve modernleştirilmesi demek, aynı zamanda daha fazla makinistin çalışması demektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Makinistlik mesleğinin eğitimi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet-içi eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca endüstri meslek lisesi mezunları alınarak hizmet içi eğitimle yetiştirilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimi için en az ilköğretim okulu mezunu olma şartı aranır. – Ayrıca TCDD Hastanelerinden sağlam heyet raporu almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde makinist mesleğinin eğitimi; TCDD Meslek Lisesi mezunu için 18 ay, endüstri meslek lisesi mezunları için 3 yıldır. Endüstri meslek lisesi mezunu olup da, TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan makinist yardımcısı sınavına giren ve başarılı olanların, hizmet-içi eğitim ve kurslara katılmak suretiyle de makinist olabilme olanağı vardır. Bunun için 3 ay teorik çalışma, ayrıca yardımcı makinist olarak bröve ehliyet alıncaya kadar staj çalışması yapılır. Staj sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara makinist ehliyeti verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Yeni mezun olmuş TCDD Meslek Lisesi mezunu ile açıktan sınavla alınan endüstri meslek lisesi mezunları makinist yardımcısı olarak göreve başlarlar. Belirli bir süre hizmet-içi eğitimden sonra makinist unvanı alırlar. Makinist olarak diploma (Brove) alanlar kurslara devam etmek suretiyle baş makinist olabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitimde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun meslek lisesi mezunları için öngördüğü derece ve kademeden aylık ücret verilmektedir. Makinist olarak göreve başlayanların atamaları kadrolu ya da sözleşmeli personel şeklinde yapılır, Kadrolu olarak ataması yapılanlar özel tazminatları ile birlikte brüt olarak asgari ücretin 2 katı civarında aylık ücret almaktadırlar. Sözleşmeli olarak çalışanlar ise net asgari ücretin 4-5 katı arasında değişen miktarlarda aylık ücret almaktadırlar.

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar