Trabzon’da Dolmuşlar Kaç Kişilik Olacak?

trabzonda dolmuslar kac kisilik olacak
trabzonda dolmuslar kac kisilik olacak

Trabzon’da Dolmuşlar Kaç Kişilik Olacak?; Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı ilk toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında icra edildi.

Mecliste şehir içi dolmuş sistemi yeniden gündeme geldi. Dolmuş sistemininin tamamen değişitirilmesi için uzun süredir görüşmeler sürerken 2020 yılının Haziran ayında yeni sistemin hizmete girmesi planlanıyor.

Zorluoğlu, “Dolmuşların 2020 yılının Haziran ayından itibaren engellilere uygun ve özellikle iklimlendirme konusunda daha konforlu hale gelmesi gerekiyor. Şuanda dolmuş olarak kullanılan araçların hiçbiri kanunen 2020 yılı Haziran ayından itibaren kullanılamayacak. Dolayısıyla kanunen bunların modernizasyonu gerekiyor. Biz başından itibaren Şoförler Cemiyetimizle yakından irtibat halinde olduk. Sadece Şoförler Cemiyetimiz ile değil, tüm durak başkanlarımızla da birkaç kez bir araya gelerek karşılıklı istişarede bulunduk. Tam bir istişare mantığı ile bu süreci şuana kadar getirdik. Burada temel hedefimiz halkımızın bu hizmetten en iyi şekilde yararlanmasıdır. Yani daha konforlu daha güzel bir dolmuşçuluk anlayışı üzerinde çalıştık. Bu arada Şoförler Cemiyetimizin de, durak başkanlarımızın da ellerini taşın altına soktuklarını memnuniyetle belirtmek isterim. Kendilerine teşekkür ederim.

Ortaya üç tane alternatif çıktı. Bunlardan biri mevcut dolmuşların her hangi bir koltuk artırımı yapılmadan, mevcut koltuk sayısı ile yenilenerek aynı şekilde devam etmesi. Yani araçların modelleri yükseltilerek, engellilere daha uygun hale getirilerek, konforu arttırılarak sistemin devam etmesi. İkinci şık, koltuk sayısının arttırılması ile 16+1’e çıkarılması ve araç sayısının azaltılması ve ortakların sayısının 3’e çıkarılması.

Biliyorsunuz şuan Trabzon’da her dolmuşun iki ortağı var. Üçüncü öneri ise koltuk sayısının 17’nin üzerine çıkarılması ile dolmuşların halk otobüsü gibi bir statüye çıkarılması ve bu şekilde dolmuş hizmetine sunulması. Önümüzdeki bir iki hafta içinde bu seçenekleri bütün muhataplarımıza, avantajları ile dezavantajları ile anlatma durumumuz olacak. Bazen basında ‘bu iş Arapsaçına döndü’ şeklinde haberler çıkıyor. Bunlara itibar etmemek lazım. Tamamen bizim koordinasyonumuzda süreç devam ediyor. Halkımızın daha iyi bir dolmuş hizmeti alması kaydıyla, bu seçeneklere şoför esnafımızın yaklaşımı bizim için önemlidir. Onlar bu kararı kendi aralarında verdiğinde, kararlarına halkımızın konforlu hizmet almalarını garanti etmeleri halinde biz sıcak bakacağız.”diye konuştu.

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar