Tren Makinisti ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Personeli Sağlık Kurul Raporu

tren makinisti ve demiryolu emniyet kritik gorevler personeli saglik kurul raporu
tren makinisti ve demiryolu emniyet kritik gorevler personeli saglik kurul raporu

Tren Makinisti ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Personeli Sağlık Kurul Raporu; Sağlık Bakanlığı Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkanlığı tarafından Tren Makinisti ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Personeli Sağlık Kurul Raporu hakkında duyuru yayımlandı.

Yayımlanan duyuru şöyle; “18.05.2019 tarih ve 30778 sayılı Resmi Gazete’de Tren Makinist Yönetmeliği ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği güncellenerek yayımlanmıştır. Tren Makinist Yönetmeliği ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği kapsamında olan meslek mensupları için tam teşekküllü devlet hastaneleri ile devlete ait üniversite hastanelerinden, acil hastalık durumlarında veya operasyona dayalı olmak kaydıyla diğer sağlık sunucularından sağlık kurul raporu alınması zorunlu tutulmuştur.

Sağlık kurul raporlarında esas alınacak sağlık kriterleri Tren Makinist Yönetmeliği eki Ek-1 Tren Makinistliği Ehliyeti Almak için Gerekli Sağlık Şartları’nda ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği eki Ek-1 Demiryolu Faaliyetlerinde Emniyet Kritik Görevlerde Çalışanlarda Aranan Sağlık Şartları’nda açıklanmıştır.

Ancak düzenlenen rapor çıktıları değerlendirildiğinde raporlarda tanı ve karar uyumsuzluklarının olduğu, doldurulması gereken alanların doldurulmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle konunun sağlık hizmet sunucularına tekrar hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

1- Tren makinistliği veya demiryolu emniyet kritik görevleri ifa eden kişilerin sağlık raporları ekte yetkilendirilen sağlık tesisleri sağlık kurullarınca düzenlenecektir.

2- Kurul raporunda göz, kulak burun boğaz, dahiliye, nöroloji, genel cerrahi, psikiyatri, ortopedi ve travmatoloji, kardiyoloji branş hekimlerinin imzası mutlaka yer alacaktır.

3- Her branş hekimi Ek-1 Tren Makinistliği Ehliyeti Almak için Gerekli Sağlık Şartları’nda ve Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği eki Ek-1 Demiryolu Faaliyetlerinde Emniyet Kritik Görevlerde Çalışanlarda Aranan Sağlık Şartları’nda kendi branşı için belirtilen sağlık kriterlerine göre karar verecektir.

4- Raporda tanı ve karar açıkça yazılacaktır. Karar tanıya uygun olarak belirlenecektir.
a) Karara esas görüntüleme, laboratuvar sonuçları ve fiziki muayene bulguları ilgili bölüme mutlaka yazılacaktır.
b) Sağlık kurulu raporunda; odyometri (işitme) testine ilişkin bilgiler veya test sonucu, göz muayenesine ilişkin bilgiler, “Tren Makinisti olarak çalışır.” ibaresi, Emniyet Kritik Görevlerde çalışanlar için “(A) veya (B) gurubunda çalışır.” ibaresinin bulunması zorunludur.

5- Raporlar Sağlık Raporları Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge eki Ek-4 Durum Bildirir Sağlık Kurul Rapor Formatına uygun şekilde düzenlenecektir.

Duyurunun tam metni için tıklayınız

Sağlık Kurulu Raporu Düzenlemeye Yetkili Sağlık tesisleri için tıklayınız

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

1 Comment

  1. demiryollarında ”en kıritik gerevler”hangileri belli değil.makinistlik en kırtik görev.peşine tren musyene ve kontrol yapan teknisyenleri görevi gelir..en kolay görevler ise genel müdürlik ve başlanlık.en zor görevler de şübe müdürlüğü

Yorumlar