Türkiye’nin Hızlı ve Konvansiyonel Demiryolu Yapım Projeleri

hizli ve konvansiyonel demiryolu yapim projeleri
hizli ve konvansiyonel demiryolu yapim projeleri

Türkiye’nin Hızlı ve Konvansiyonel Demiryolu Yapım Projeleri; Yüksek hızlı demiryolu yapım projelerinin yanı sıra hızlı ve konvansiyonel demiryolu yapımları da yoğun bir şekilde devam etmektedir. 1.480 km’lik hızlı demiryolu ve 646 km’lik konvansiyonel demiryolunun inşaatı ise devam etmektedir.


2003 yılından bu yana Tecer-Kangal (Sivas), Kemalpaşa-Turgutlu ve Kayseri Kuzey Geçişi yeni demiryolu; Menemen-Aliağa II. hat, Tekir-dağ-Muratlı çift hat, Cumaovası-Tepeköy, Arifiye-Pamukova ve Kütahya-Alayunt II.hat yapımları; Başkentray Projesi, Marmaray’ın tüp geçişi, Nemrut Körfez Bağlantısı, Tepeköy-Selçuk 2. hat yapımı, Kars-Tiflis ve iltisak (bağlantı) hatları tamamlanmış ve işletmeye açılmıştır.

En son 1971 yılında Van ilimizin demiryolu ile tanışmasından 39 yıl sonra ilk defa 2010 yılında bir ilimize daha yeni demiryolu hattı bağlantısı sağlanmıştır. 36 km’lik Tekirdağ-Muratlı arası demiryolu çift hatlı hale getirilmiştir.

Bursa-Bilecik, Sivas-Erzincan (Sivas-Zara), Konya-Karaman, Karaman-Niğde (Ulukışla)-Mersin (Yenice), Mersin-Adana, Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu hatlarının, Gaziray, Palu-Genç-Muş demiryolu deplasmanı, Akhisar Varyantı, Aliağa-Çandarlı-Bergama, Gebze-Söğütlüçeşme/Kazlıçeşme-Halkalı (Marmaray), Adapazarı-Karasu konvansiyonel demiryolu hatlarının yapımı devam etmektedir.

Bursa-Bilecik Hızlı Demiryolu Projesi

Bursa-Mudanya arası 42 km’lik demiryolu hattının yapımına, 1873 yılında başlanmış ve 1891 yılında bitirilmiştir. 1892-1951 yılları arasında hizmet veren bu hat, 1953 yılında kapatılarak sökülmüştür.

Demiryolu tarihimiz açısından; demiryoluyla ilk tanışan şehirlerimizden biri olan Bursa’nın demiryolu şebekesine bağlantısının sağlanması Bakanlığımızca ele alınmış ve Ocak 2012’de inşaatına başlanılmıştır. Söz konusu 106 km’lik hattın altyapısı maksimum 250 km/ saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli olarak inşa edilmektedir.

Projenin tamamlanmasıyla gelişmiş sanayi şehri olan Bursa’nın 1953’den beri devam eden demiryolu hasreti sona erecek, Bursa; İstanbul, Eskişehir ve Ankara’ya bağlanacaktır. Ankara-Bursa arası 2 saat 15 dakika, Bursa-Eskişehir arası 1 saat ve Bursa-İstanbul ise 2 saat 15 dakika olacaktır.

Ülkemizin gerek nüfus, gerekse oluşturulan katma değer bakımından önde gelen şehirle-rinden biri olan Bursa’nın demiryolu şebekesine bağlanmasıyla sosyoekonomik değeri daha da yükselecektir.

56 km’lik Bursa-Gölbaşı-Yenişehir kesiminde inşaat çalışmaları, 50km’lik Yenişehir-Osmaneli kesiminin altyapısı ile Bursa -Osmaneli kesiminin (106 km) üstyapı ve Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon (EST) yapım ihale çalışmaları devam etmektedir.

Proje tamamlandığında hatta hem yolcu, hem de hızlı yük trenleri çalıştırılacaktır. Ayrıca, Bursa ve Yenişehir’e hızlı tren ve tren garları yapılacak olup, buradaki hava alanında da hızlı tren istasyonu inşa edilecektir.

Bursa Bilecik Hızlı Demiryolu Hattı
Bursa Bilecik Hızlı Demiryolu Hattı

Konya Karaman Hızlı Demiryolu Projesi

Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir-İstanbul arasında büyük bir başarı ile sürdürülen yüksek hızlı tren işletmeciliğinin yanı sıra mevcut koridorların 200 km/h hıza uygun çift hatlı hale getirilerek hızlı tren işletmeciliğine geçilmesi hedeflenmiştir.

Bu kapsamda; 102 km’lik Konya–Karaman arası demiryolu 200 km/sa hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirilmektedir. Yapımına 2014 yılında başlanan projenin altyapı ve üstyapı işleri tamamlanmış, elektrifikasyon işlerinin geçici kabulü yapılmıştır. Sinyalizasyon çalışmaları ise devam etmektedir. Proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek-tir .

Bu proje; Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana–Osmaniye–Gaziantep–Şanlıurfa-Mardin güzergahını izleyen Hızlı Demiryolu Koridorunun ilk halkasını da oluşturmaktadır.

Konya Karaman Hızlı Demiryolu Hattı
Konya Karaman Hızlı Demiryolu Hattı

Karaman Niğde (Ulukışla) Mersin (Yenice) Hızlı Demiryolu Projesi

Ankara-Konya ve Eskişehir-Konya YHT iş-letmeciliğinin ve Konya-Karaman Hızlı demiryolunun inşasına başlanmasıyla; hayata geçirilmesi önemli hale gelen ve ülkemizin hem yolcu hem de yük taşımacılığı potansiyelinin yüksek olduğu Karaman–Niğde– Mersin–Adana–Osmaniye–Gaziantep–Şanlıurfa-Mardin hattı önceliklendirilmiş bir koridor haline gelmiştir.

Karaman-Niğde (Ulukışla)-Mersin (Yenice) hızlı tren projesi 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacaktır.

135 km’lik Karaman-Ulukışla kesiminin hızlı çift hatlı hale getirilmesi için altyapı ve üstyapı yapım işinde çalışmalar devam etmektedir.

110 km’lik Ulukışla-Yenice arasına yeni çift hatlı demiryolu proje çalışmaları tamamlanmıştır. Yapım ihale çalışmaları devam etmektedir.

Karaman Ulukışla Yenice Hızlı Demiryolu Hattı
Karaman Ulukışla Yenice Hızlı Demiryolu Hattı

Mersin-Adana Hızlı Demiryolu Projesi

Hat kapasitesi artırılarak Konya, Karaman, Kayseri ve Gaziantep’ten gelen yüklerin Mersin Limanı’na daha hızlı aktarılmasını sağlayacak, yıllık yolcu taşımasını yaklaşık 3 kat artıracak Mersin-Adana arasında Hızlı Demiryolu hattının yapımı planlanmıştır

67 km uzunluğunda 3.ve 4.hat yapımı kapsamında yapım çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Adana Hızlı Demiryolu Hattı
Mersin Adana Hızlı Demiryolu Hattı

Adana Osmaniye Gaziantep Hızlı Demiryolu Projesi

Mevcut durumda, Adana–Osmaniye–Gaziantep–Şanlıurfa-Mardin koridorunda yolcu trenlerinin azami hızı 120 km/sa ve yük trenlerinin ise 65 km/sa’dır. Bu kesimde hızlı demiryolu projelerimiz tamamlandıktan sonra yolcu trenleri 160-200 km/sa ve yük trenleri ise 100 km/sa hız yapabilecektir. Böylece, seyahat süreleri kısalacak, konforlu ve kaliteli bir hizmet sunulmuş olacaktır.

Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu Hattı kapsamında

●● Adana-İncirlik-Toprakkale arasındaki 79 km’lik kesimin hızlı çift hatlı hale getirilmesi-ne ait yapım işi çalışmaları devam etmektedir.

●● Toprakkale-Bahçe arasında 58 km’lik çift hatlı hızlı demiryolu projesinin13 km’lik tünelli kısmının yapımına başlanmıştır. Kalan 45 km’lik kesim için ihaleye çıkılması planlanmaktadır.

●● Bahçe-Nurdağı arasındaki 160 km/saat hıza uygun, elektrikli, sinyalli ve çift hat olarak projelendirilen Fevzipaşa Varyantının yapımı devam etmektedir. Proje kapsamında 17 km’lik güzergâhta bugüne kadar yapılan demiryolu tünelleri içerisindeki en uzun tünelin (10,1 km uzunluğunda çift tüp) yapımı için 2 adet TBM makinası ile çalışmalar devam etmektedir.

●● Nurdağ-Başpınar arasında 160-200 km/h hıza uygun, yeni çift hatlı, elektrikli ve sinyalli 56 km demiryolu yapılması planlanmıştır. Proje ile Nurdağ-Narlı-Başpınar arasındaki 121 km’lik koridor yaklaşık 65 km kısalacaktır. Yapım çalışmaları devam etmektedir.

●● Yapımı devam eden Akçagöze-Başpınar varyant projesinin altyapısı tamamlanma aşamasına gelmiş olup, üstyapı yapım ihalesine çıkılması planlanmıştır. 5,2 km’lik 2 adet tünel inşa edilecek ve 27 km’lik mevut hat 11 km’ye düşerek 16 km kısalacaktır. Yük trenlerinin seyir süresi 45 dakikadan 10 dakikaya düşecektir.

Adana Osmaniye Gaziantep Hızlı Demiryolu Hattı
Adana Osmaniye Gaziantep Hızlı Demiryolu Hattı

Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesi

Doğu-Batı koridorunun devamı niteliğinde olan ve Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’ne bağlantı sağlayarak tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Hattının Sivas-Zara (74 km) kesiminin altyapı yapımı çalışmaları devam etmektedir, Zara-İmranlı Refahiye-Erzincan kesiminde proje hazırlama ve ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Sivas Erzincan Hızlı Demiryolu Hattı
Sivas Erzincan Hızlı Demiryolu Hattı

Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin Hızlı Demiryolu Projesi

İlçeleriyle birlikte ele alındığında tarihî ve kültürel miras bakımından pek çok zenginliği barındıran ve GAP Bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Şanlıurfa’yı ana demiryolu ağına bağlayacak olan Mürşitpınar-Şanlıurfa Yeni Demiryolunun proje çalışmaları tamamlanmıştır. Güney sınırımızdaki karışıklıklardan dolayı alternatif olarak kuzeyden Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin yeni demiryolu hattı yapılması planlanmış olup proje hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesi

Ülkemizin güney komşularıyla ticarette büyük önem arz eden projelerden biri de Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesidir. Bu proje, sadece Türkiye, Suriye ya da Irak arasında değil, Avrupa ile Ortadoğu arasında da demiryolu taşımacılığının daha etkin hale gelmesini sağlayacaktır. Söz konusu hat, bölgedeki gelişmelerle birlikte Ortadoğu’ya ihracatta demiryolu katkısını ciddi ölçüde artıracak, bölge ekonomisinin gelişmesini sağlayacaktır.

GAP Eylem Planı kapsamında çalışmaları sürdürülen Nusaybin-Habur hızlı demiryolunda proje hazırlama çalışmalarına bölgedeki hassas durumlar nedeniyle ara verilmiş olup uygun şartlar oluştuğunda proje hazırlama çalış-malarına devam edilecektir.

Diğer Yeni Demiryolu ve İkinci Hat Yapımları

Palu-Genç-Muş Demiryolu Deplasmanı; Murat Nehri üzerinde inşa edilecek baraj yapımı nedeniyle etkilenen 115 km’lik mevcut demiryolu hattının deplase edilmesi çalışmaları devam etmekte olup 2019 yılı sonunda tamamlanacaktır.

Akhisar Varyantı: Akhisar içinden geçen mevcut demiryolunun 8 km’lik varyant ile şehir dışına alınması planlanmış olup, varyant hizmete alınmıştır.

Sinan-Batman Demiryolu Deplasmanı: 7 km’lik varyant yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Sincan-Yenikent-Kazan Soda Yeni Demiryolu Yapımı: Yapım ihale çalışmaları devam et-mekte olup bu yıl içerisinde inşaatına başlanması planlanmıştır.

Diyarbakır-Mazıdağı Yeni Demiryolu Yapımı

Yapım ihale çalışmaları devam etmekte olup bu yıl içerisinde inşaatına başlanması planlanmıştır.

Köseköy-Gebze 3. 4. Hat Yapımı: Mevcut hat-tın yanına 3. ve 4. hat yapılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

ltisak Hatları
ltisak Hatları

İltisak (Bağlantı Hattı) Yapım Projesi

Ülkemizin genel ulaştırma politikası içinde önemli bir yer tutan yük taşımacılığının, demiryollarıyla yapılmasının daha etkin hale getirilmesine yönelik olarak, mevcut demiryolları hatlarına yapılacak ek hatlar ile kapıdan kapıya taşınmasını sağlamak amacıyla iltisak hatları yapımına büyük önem verilmektedir. Mevcut 229 adet 358 km uzunluğunda tesis ve OSB’lere bağlı iltisak hattı bağlantısına ilave olarak 9 adet 19 km uzunluğunda iltisak hattı bağlantı çalışmaları devam etmektedir.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar