YHT’nin Gelmesiyle Sivas’ta Turist Sayısı 3’e Katlanacak

yhtnin gelmesiyle sivasta turist sayisi e katlanacak
yhtnin gelmesiyle sivasta turist sayisi e katlanacak

YHT’nin Gelmesiyle Sivas’ta Turist Sayısı 3’e Katlanacak; Ziyaretler ve incelemeler için önceki gün Sivas´a gelen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, kısa süre sonra faaliyete geçecek olan Yüksek Hızlı Tren´in Sivas´a katkılarından söz etti. Şentop, YHT’nin gelmesiyle Sivas´ta turist sayısının 3´e katlanacağını ifade etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Törenine katılmak üzere önceki gün geldiği Sivas´ta önemli açıklamalarda bulundu. Sivas programında ilk olarak Valilik ziyareti gerçekleştiren Şentop, Valilik ziyaretinin ardından Sivas Belediyesi´ni de ziyaret ederek Başkan Hilmi Bilgin´den çalışmaları hakkında bilgi aldı. TBMM Başkanı Şentop daha sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Programında konuşan Prof. Dr. Mustafa Şentop, YHT´nin, Sivas´taki turist sayısını 3 kat artıracağını ifade etti. Şentop, ‘´ Bir yere gitmek için ulaşım ve konaklamanın kolay olması gerektiğini vurgulayan Başkanı Şentop, “Son yıllarda büyük bir ilgi gören Doğu Ekspresi´nin güzergâhında olan şehrimize inşallah önümüzdeki yıldan itibaren hızlı tren ile de gelinecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. İstanbul´dan, Konya´dan daha kolay gelinecek. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Müslüman Türk milletinin 11. yüzyılda ilk medreselerini kurmuş olmasına rağmen 17. yüzyıldan sonra medeniyet üstünlüğünü kaybettiğini anlatan Şentop, “Biz 11´inci yüzyılda Nizamiye Medreselerini kurmuş bir milletin mensuplarıyız. İlk medresenin açılış yılı 1067´dir. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Erzurum, Sivas, Kayseri, Konya gibi şehirlerimizde açılan medreseler Nizamiye Medreselerini model almıştır. Nitekim onlardan ikisi 13´üncü yüzyıl eserleri olan Buruciye Medresesi ve Gök Medrese´dir. Yani bugün bize medeniyet satmaya çalışanlar karanlık çağlarını yaşarken, biz matematik, mantık, astronomi, felsefe bilimlerinin de okutulduğu medreseler açmıştık. Maalesef medeniyetlerin gelişimi dikey bir şekilde olmuyor. 10´uncu yüzyılda başlayan altın çağımızın ışığı birkaç yüzyıl sonra sönmeye yüz tuttu. Yüzlerce yıl takip edilip taklit edilen medeniyetimiz Moğol istilası, ticaret yollarının değişmesi, siyasi istikrarsızlıklar, mezhep çatışmaları, dini taassuplar gibi sebeplerle gerilemeye yüz tuttu. 17´nci yüzyıldan itibaren medeniyetimiz üstünlüğünü kaybetti. Bizi takip edenleri taklit etmeye başladık.” dedi.

Sivas´la Gurur Duyuyorum

Türkiye İstatistik Kurumu´nun verilerine göre ülkemizde 30 binden fazla kütüphane olduğunu ifade eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Bunlardan 1´i millî kütüphane, 598´i üniversite kütüphanesi, bin 162´si de halk kütüphanesi. Diğerleri de okul kütüphaneleri. Sivas ilimiz de bu kütüphanelerden en az birini dolduracak kadar kitapla anlatılması gereken tarihi ve kültürel önemi haiz bir şehrimiz. Çünkü Sivas, kadim dönemler dışında Anadolu´daki 1000 yılımızın yakın tanığı bir şehir. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine yön vermiştir. Eğer bugün hür ve bağımsız bir devletimiz varsa bunda Yiğidoların büyük hakkı var. Bu hakkı da teslim etmeliyiz. Çünkü üç kıta, yedi denize hükmeden ecdadımızın ehli salip karşısındaki zaferlerini unutan bir avuç özgüven yoksunu kişinin manda ve himaye tekliflerini çöpe atıp tam istiklal hedefiyle yollarına devam eden kahramanlarımıza ev sahipliği yapmıştır. Millî mücadelemizin kurmay heyetine 108 gün ev sahipliği yaparak istiklalimizin yolunu açmıştır. Milletimizin ateşle imtihan edildiği yıllarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına yoldaşlık yapma bahtiyarlığına erişmiştir. Bu arada sadece coğrafi konumuyla değil, tarihî ve kültürel değerlerimizle de ülkemizin sigortası olduğunu göstermiştir. Bu sebeple Sivas´la gurur duyuyor, Sivaslı kardeşlerimi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sivas, Çok Yönlü Bir Şehir

Sivas´ın herkesin ilgisini çeken özelliklere sahip bir şehir olduğunu belirten TBMM Başkanı Şentop, “Herkes nereden bakıyorsa oradan görebilir. Sivas, özellikle askerliğini burada yapanların yedikleri ayazı unutmadıkları bir şehir. Soğuğun bile, ‘Aslen Erzurumluyum ama Sivas´ta ikamet ediyorum´ dediği bir şehir. Soğuğu üşütse de muhabbetiyle insanı kepenek gibi sarıp sarmalayan Sivas, Anadolu´nun doğusuyla batısını sentezleyen özelliklere de sahip. Kadim bir kültürümüze yaslandığı için Pir Sultan Abdal, Âşık Veysel, Kul Himmet, Sefil Selimî, Muzaffer Sarısözen gibi yüzlerce şair, yazar, sanatçı bu topraklarda yetişti. 16´ncı yüzyıla kadar tarihî İpek Yolu´nun en önemli merkezlerinden biriydi. Bugün de aynı kıymeti haiz. 28 bin 500 km² coğrafi büyüklüğü ile Konya´dan sonra ülkemizin ikinci geniş vilayeti. Medeniyet tarihimizdeki yerinin en önemli tanıkları Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Ulu Cami, Behram Paşa Hanı gibi tarihî yapılardır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Divriği´deki Ulu Cami ve Şifahanesi ise 700 yıl önceki medeniyet seviyemizi gösteren önemli bir belge eserdir. 1071´den itibaren Anadolu´yu yurt edinen Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Tarihi Gökmedrese´de İnceleme

Sivas ili temasları kapsamında restorasyon çalışmaları tamamlanan Gök Medrese´yi de gezerek Vali Salih Ayhan´dan bilgi alan TBMM Başkanı Şentop, Vakıflar Müzesi olarak hizmet verecek olan tarihi eserin onarım sürecine emek ve destek verenleri tebrik etti. (Bizim Sivas)

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar