Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Çalışmalarında Son Durum

uygun ankara sivas yuksek hizli tren hattinda incelemelerde bulundu
uygun ankara sivas yuksek hizli tren hattinda incelemelerde bulundu

TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, genel müdür yardımcıları ve beraberindeki heyetle Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında incelemelerde bulundu. İhsan Uygun, ilerleme süreçleri hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı. Prekast beton yol imalatını heyetle birlikte yerinde inceledi.

Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında Kırıkkale Yerköy arasında Hat-1’de hat ferşi, Yerköy-Sivas arasında Hat-2’de hat ferşi tamamlanma aşamasında. Ayrıca elektrifikasyon ve sinyalizasyon imalatlarının hedef program çerçesinde tüm kötü hava koşullarına rağmen son hızla devam ediyor.

Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi Hakkında

Ankara-Sivas hızlı tren hattı, Türkiye’nin Ankara ve Sivas şehirleri arasında inşa edilmekte olan demiryoludur. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak olan hatta TCDD tarafından Yüksek Hızlı Tren seferleri düzenlenecektir. Hat daha sonra Kars’a uzatılacak ve Bakü Tiflis Kars Demiryoluna bağlanacaktır.

Toplam uzunluğu 442 km olan Ankara Yozgat Sivas hattının 293 km uzunluğundaki Yerköy Sivas etabının yapımına Şubat 2009’da başlandı, fiziki altyapı çalışmaları %80 oranında tamamlandı ve 144 km uzunluğundaki bölümün 9 Şubat 2015’te kesin kabulü yapıldı. 174 km uzunluğundaki Ankara-Yerköy hattında minimum hızın saatte 250 km olması planlandı. Ankara Yozgat Sivas hızlı tren projesi belirtilen güzergahlar üzerindeki ulaşımı 12 saatten 2 saat 51 dakikaya düşürecektir. Hattın açılışının Mayıs 2020’den önce yapılacağı duyuruldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Türkiye Hızlı Tren Haritası

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar