Boğaziçi Ekspresi Tren Seferleri Yeniden Başlıyor

Boğaziçi Ekspresi Tren Seferleri
Boğaziçi Ekspresi Tren Seferleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara ile Arifiye (Sakarya) arasında yüksek hızlı trenlerin (YHT) durmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacak Boğaziçi Ekspresi’nin yarından itibaren yeniden seferlerine başlayacağını bildirdi.

Turhan, bakanlık olarak vatandaşların her türlü seyahat ihtiyaçlarını dikkatle takip ettiklerini ve sadece YHT’ler değil, konvansiyonel hatlarda da yeni trenlerle yeni hizmetler başlattıklarını söyledi.

Bakanlığa bağlı TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün hizmet yelpazesini ve kalitesini her geçen gün genişlettiğini belirten Turhan, ekim ayında Göller Ekspresi’nin hizmete girdiğini, Dünya Engelliler Günü öncesi engelli vatandaşların eli ayağı olacak Turuncu Masa Hizmet Noktası uygulamasının başlatıldığını hatırlattı.

Turhan, ilk YHT’nin hizmete girdiği 2009’dan bu yana 52,4 milyon yolcu taşındığı bilgisini vererek, bu trenlerin yanında konvansiyonel hatlarda işleyen ana hat ve bölgesel trenlerin de hatırı sayılır miktarda yolcuya hizmet verdiğini bildirdi.

Vatandaşların ulaşım taleplerini imkanlar ölçüsünde yerine getirerek, hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını vurgulayan Turhan, bu amaç doğrultusunda 1 Şubat 2013’te seferlerine ara verilen Boğaziçi Ekspresi’nin yeniden hizmet sunması için çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Bakan Turhan, “Ankara ile Arifiye (Sakarya) arasında YHT’lerin durmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacak Boğaziçi Ekspresi, 8 Aralık’tan (yarından) itibaren seferlerine başlayacak.” dedi.

Yolculuk yaklaşık 6 saat sürecek

Boğaziçi Ekspresi’nin sefer saatlerine ve yolculuk süresine ilişkin de bilgi veren Turhan, şunları kaydetti:

“Gündüz işletilecek Boğaziçi Ekspresi ile seyahat süresi yaklaşık 6 saat olacak. Ankara’dan saat 08.15’te kalkacak tren, Arifiye’ye 14.27’de varacak. Arifiye’den ise 15.30’da hareket edecek tren, Ankara’ya 21.34’te ulaşacak. 240 yolcu kapasitesi bulunan Boğaziçi Ekspresi, 4 pulman vagondan oluşacak. YHT’lerin durmadığı büyüklü küçüklü 16 gar ve istasyonda yolcu bindirip indirecek ekspresin, talebin çok olması halinde yolcu kapasitesi artırılacak.”

Pazar günü ilk seferin Ankara’dan başlayacağını belirten Turhan, “Konforlu ve keyifli yolculuk sunacak olan Boğaziçi Ekspresi’nin en uzak mesafe ücreti 55 lira olarak belirlendi.” dedi.

Boğaziçi Ekspresi Tarihçesi

Boğaziçi Ekspresi, TCDD tarafından İstanbul-Ankara arasında işletilen bir ana tren hattıydı. 2012-2014 yılları arasında Arifiye-Eskişehir arasında faaliyet göstermekteydi. Tren seferleri 24 Temmuz 2014 tarihinde durduruldu ve yerini YHT trenleri aldı.

Ekspres adına sahip olmasına rağmen, Arifiye ve Ankara arasında birçok yerel istasyona hizmet vermekteydi ve düşük ücreti nedeniyle öğrenciler arasında popülerdi.

Boğaziçi Ekspresi, 1 Haziran 1968 tarihinde İstanbul’da Haydarpaşa Garı’ndan Ankara’daki Ankara Garı’na, TCDD’nin önde gelen trenlerinden biri olan CIWL’nin yepyeni vagonlarıyla seferlerine başladı. Tek bir biletin ücreti 32 lira, gidiş dönüş bileti 56 liraydı. Trenin lokomotifleri dizel olup 1977’de İstanbul’dan Arifiye’ye 131 km’lik demiryolu elektriklendirildi.

4 Ocak 1979 tarihinde Ekspres’e ait bir tren Esenkent yakınında, Anadolu Ekspresi’ne ait bir trenle çarpışması sonucu 19 kişi öldü ve 124 kişi yaralandı.

Aralık 1993’te tüm İstanbul-Ankara demiryolu elektrikli hale getirdiğinde, Boğaziçi Ekspres’te elektrikli trenlere geçti. E40002 tarafından çekilen ilk elektrikli tren, 26 Aralık 1993 tarihinde 08:00’de Haydarpaşa’dan ayrıldı. TCDD, treni ayrıca demiryolunun imajını iyileştirmek için üretilen yeni TVS2000 vagonları ile donattı. Trenin sınırlı ekspres servisi birkaç yıl sonra değişti ve çoğu istasyonda durarak İstanbul ile Ankara arasında çalışan yerel şehir içi trenlerden biri haline geldi.

Boğaziçi Ekspresi, 25 Ağustos 2004 tarihinde TCDD tarafından düşük kullanıma dayanarak seferleri durduruldu, ancak kamuoyunda seferlere yönelik talebin artması nedeniyle 27 Eylül’de yeniden çalışmaya başladı. Ankara-Eskişehir yüksek hızlı demiryolu Mart 2009’da açıldığında, İstanbul ile Ankara arasında çalışan birçok tren Eskişehir’e geri döndü. Ancak Boğaziçi Ekspresi, Gebze ile Sapanca arasındaki hızlı tren seferleri için yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle İstanbul’dan Arifiye’ye 131 km kısa mesafeyle 1 Şubat 2012 tarihine kadar iki şehir arasındaki yolculuğunu sürdürdü. İki ay sonra 2 Nisan’da tren, bu kez Ankara’da Başkentray banliyö demiryolunun inşası nedeniyle yeniden kısaldı. Boğaziçi Ekspresi, İstanbul-Ankara yüksek hızlı demiryolunun İstanbul-Eskişehir uzantısının açılmasıyla 24 Temmuz 2014 tarihinde kesilene kadar iki yıl daha Arifiye ve Eskişehir (282 km) arasında hizmet verdi.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar