Bulgaristan’ın En Önemli Demiryolu İhalesini Türk Firma Kazandı

Bulgaristan'ın En Önemli Demiryolu İhalesini Türk Firma Kazandı
Bulgaristan'ın En Önemli Demiryolu İhalesini Türk Firma Kazandı

Bulgaristan’da en zor proje olarak ünlenen Elin Pelin Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı.

Bulgaristan’da son 70 yıl içinde yapılacak en zor inşaat projesi olarak kabul edilen hattın ihale bedeli ise 255 milyon avro. Bulgaristan demir yolu ağının en stratejik bölümünü oluşturan 20 kilometrelik hat, Türk şirketlerinin oluşturduğu ortaklık tarafından yapılacak.

Sofya’yı Filibe’ye bağlayan demir yolunun 20 kilometrelik Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik tarafından kurulan DZZD Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin İş Ortaklığı kazandı.

Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapısı Şirketi (NRIC) tarafından Sofya-Filibe hattı olarak adlandırılan demir yolu hattı için yaklaşık 1 milyar avro bütçe ayrıldı. Hattın en önemli etabını ise Elin Pelin-Vakarel kesimi.

İhale sürecinde Çin, Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan’dan 9 şirket yarıştı. İpi ise Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik’in kurduğu DZZD Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin İş Ortaklığı göğüsledi.

6 yılda tamamlanacak 20 kilometrelik demiryolu hattının 7,68 kilometresini çift tüp, 2 adet tünel yapımı oluşturuyor.

Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) olarak inşa edilecek yapı tamamlandığında ise Bulgaristan’ın en uzun demiryolu tüneli olacak.

Bu tünellerin dışında proje kapsamında 8 köprü, 11 menfez ve yerleşim yerlerinin olduğu yerlerde ise 700 metrelik ses duvarı yapılacak. Ayrıca Elin Pelin yeni gar binası ile Pobit Kamık gar istasyonu proje kapsamında yapılırken, Vakarel Garı ve çevresi de yeniden düzenlenecek. 20 kilometrelik hattın sinyalizasyon ve video gözetim sistemleri de yine ortaklık tarafından kurulacak.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar